Alma Zadić: Platila sam visoku cijenu da postanem članica austrijske vlade
"Rukovanje sa austrijskim predsjednikom Aleksandrom Van der Bellenom tokom moje inaguaracije za austrijskog ministra pravde u januara bilo je duboko dirljiv trenutak za mene i moju porodicu. Ali bilo je to emotivno i za veliki broj ljudi koji su došli u Austriju kao migranti ili izbjeglice", počela je Zadić za Guardian.
Vidjeti nekada dijete izbjeglicu iz rata u Bosni i Hercegovini kako polaže zakletvu za vladinu ministricu u zemlji u koju je njena porodica izbjegla 1995. godine, bilo je veoma simbolično - signal da su oni i danas u potpunosti prihvaćeni kao dio austrijskog društva s pravom da sudjeluju u politici te zemlje, pa čak i da je oblikuju, napisala je Zadić.
Međutim, ona dodaje kako je njen dolazak na ovu poziciju od prvog dana oslobodio bujicu mržnje krajnje desnice u Austriji usmjerene prema njoj.
"U samo dva mjeseca austrijske vlasti zabilježile su više od 25.500 incidenata javno izrečenih govora mržnje i komentara mržnje upućenih prema meni ili o meni, od rasističkih uvreda do komentara da se vratim tamo odakle sam došla. Budući da su neke od tih poruka uključivale vjerodostojne prijetnje smrću, austrijske službe sigurnosti dale su mi 24-satnu zaštitu. 'Metak je rezervisan za vas', rečeno je u jednoj od tih poruka. Od tada su me pitali da li žalim što sam prihvatila posao u vladi te što sam ušla u koaliciju formiranu između konzervativne Narodne stranke i moje stranke Zelenih. U oba slučaja, čvrsto vjerujem da sam pravilno postupila zbog promjena koje bi potencijalno mogle uslijediti, promjena koje nam jako trebaju. Prvo, moram reći da sam pored mržnje primila i veliku dozu podrške. Tiha većina koja se zalaže za otvoreno i inkluzivno društvo pronašla je svoj glas. Mržnja koju sam primala utopila se u poplavi solidarnosti, a svaka poruka stremila je ka tome da pruži sigurnost da je Austrija uključiva i raznolika. Kao da su se dijelovi društva odjednom usudili prekršiti svoju tišinu i zauzeti se za otvorenost. Ovo mi je pokazalo da samo mala, nažalost glasna, grupa zamjera što je stranac u vladi Austrije. Drugo, vjerujem da je bilo potrebno da stranka Zelenih iskoristi priliku za oblikovanje politike i uđe u vladu. U vladi imamo moć oblikovati budućnost u Austriji te mnogo šire u Evropi, gdje se zajednički moramo suočiti s izazovima naše generacije i postaviti temelje za progresivne i održive promjene", smatra Zadić.
Austrijska ministrica ističe kako Evropa mora pronaći način da premosti podjele među ljudima, iako rastuća neliberalna demagogija i populizam i dalje prijete liberalnom demokratskom miru. Kako kaže, pozitivno je što možemo vidjeti kako i zelene stranke osvajaju poslanička mjesta širom Evrope.
U svom tekstu Zadić se osvrće i na probleme s klimatskim promjenama.
"Nalazimo se u historiji u kojoj moramo djelovati prije nego što učinci na buduće generacije postanu nepopravljivi. Budući da klimatska kriza ne čeka progresivne većine, moramo iskoristiti šansu i djelovati sada. Ako mi kao Zeleni dobijemo priliku da uđemo u vladu i utičemo na ispravne politike kako bi značajno smanjili emisiju ugljen-dioksida, imamo dužnost da djelujemo", istakla je Zadić.
Ona dodaje kako su posljednji izbori u Austriji pružili dokaz da Zeleni imaju mnogo ispravnih odgovora na trenutne izazove u ovoj zemlji, što opravdava rekordnim brojem birača.
"Ulazak u koaliciju s fundamentalno različitom strankom predstavlja izazov, ali je u isto vrijeme i prilika jer o većini pitanja, poput migracija ili nacionalne sigurnosti, imamo fundamentalno različite pristupe. Ipak, to je prilika da pokažemo da se s poštovanjem možemo odnositi čak i sa onima koji imaju različita mišljenja. Ovo može pomoći u premošćivanju praznina u našem društvu, kao i političarima da povrate povjerenje naroda, bore se protiv korupcije i ojačaju civilno društvo. Danas se o čak i najvećim razlikama u našem koalicijskom sporazumu raspravlja otvoreno i samim tim u novom konstruktivnom svjetlu. Započinjemo s različitim mišljenjima, a ipak uspijevamo pronaći zajedničko rješenje", napisala je Zadić.
Ona svoj tekst završava stavom da se ona i njene kolege zalažu za progresivne promjene.
"Moja etika utemeljena je na odgovornosti koju dijelimo za planetu i društvo i šansi za ostvarenje održivih promjena", riječi su kojima je Zadić zaključila svoj komentar za Guardian.