Ambasada Rusije nije prijetila samo državi Bosni i Hercegovini već i posebno Bošnjacima
U prvom dijelu se pravda antiustavno i prijeteće djelovanje iz Republike Srpske, a i ponavlja teza da je RS prisiljena da štiti svoj status onako kako ga garantuje Dejtonski sporazum. Dakle, djelovanje "srpske" politike Rusija predstavlja kao reaktivno.
Drugi dio se odnosi na "hrvatsku" politiku i kao i kod "srpske", i njihovo djelovanje se predstavlja kao reaktivno u odnosu na "besramnom djelovanje" ambasade SAD-a.
U dijelu koji se odnosi na "bošnjačku politiku", ton poruke je i pored optuživanja ambasade SAD-a drugačiji. Bošnjaci su faktički optuženi da radikalizuju situaciju u državi, kako bi osigurali podršku Washingtona.
Ruska ambasada je ovim zapravo optužila Bošnjake da su ti koji prave probleme u državi i koji provode radikalnu politiku. Ipak, ovo i nije iznenađujuće ako se uzme ruski odnos prema bošnjačkim žrtvama i genocidu koji je počinjen.
Na kraju je u zabrinutosti umotana i jasna prijetnja Bošnjacima, s porukom da pogledaju na primjeru Afganistana kako prođu oni koji se pouzdaju u podršku SAD-a. Time se aludiralo na povlačenje američke vojske iz Afganistana 2021. godine i propast centralne vlasti koji je uslijedio. Ono što je ruska ambasada zaboravila je ne tako davna prošlost i rusko povlačenje iz Afganistana s istim posljedicama po njihove saveznike.
U ovakvoj formulaciji se čini da Rusija zapravo upućuje prilično otvorenu prijetnju Bošnjacima da će ukoliko se budu oslanjali na SAD doživjeti potpuni politički poraz u Bosni i Hercegovini.
Dakle, ruska ambasada nije svoje strelice usmjerila samo na državni suverenitet Bosne i Hercegovine, nego ih je usmjerila i na Bošnjake kao jedan od konstitutivnih naroda.