Ambasador Egipta u BiH za Klix.ba: Rješenje je van Gaze, a ono je nezavisna palestinska država
Kako Egipat gleda na plan Izraela da se Palestinci iz Gaze presele na Sinaj?
Ideja raseljavanja, migracije ili izlaska iz pojasa Gaze na egipatski teritorij iznimno je opasna stvar. Ova ideja je opasna za palestinsko pitanje samo po sebi i cijelu regiju. Ne smatramo ovo rješenjem palestinsko-izraelskog sukoba. Ako rješenje dvije države ne uspijeva dok su Palestinci prisutni na svojoj zemlji, onda nije razumno očekivati da bi moglo uspjeti dok oni nisu na svojoj zemlji. Citirat ću ono što je predsjednik Mahmoud Abbas ponovio u mnogim prilikama, uključujući Samit za mir u Kairu "nećemo otići...nećemo otići...nećemo otići". Kategorički smo odbacili bilo kakve pokušaje likvidacije palestinske stvari na štetu palestinskog naroda i naroda zemalja regije ili raseljavanja palestinskog naroda izvan svoje zemlje na bilo koji način, jer je to teško kršenje međunarodnog humanitarnog prava i ratni zločin.
Netanyahu je lobirao kod članica Evropske unije da prebace Palestince iz Gaze na Sinaj. Je li Egipat imao pritisak s te strane
Navedena ideja nije otvorena za pregovore s Egiptom i nije bilo nikakvih razgovora između Egipta i bilo koga u vezi s ekonomskom podrškom Egiptu u zamjenu za prihvaćanje izraelske ideje. Kategorički smo odbacili nasilno raseljavanje Palestinaca iz Pojasa Gaze i likvidaciju palestinske stvari na štetu palestinskog naroda i naroda zemalja regije. U tom smislu uputio bih vas na izjave predsjednika Egipta i nedavnu izjavu premijera o spremnosti egipatskog naroda da žrtvuje i brani Sinaj i u cjelini egipatski teritorij.
Šta vidite kao rješenje za Gazu?
Situacija u Pojasu Gaze je katastrofalna i neprihvatljiva. Stav Egipta je vrlo jasan, mi osuđujemo i odbacujemo ciljanje civila, svih civila, sve akte nasilja i terorizma protiv njih, i sva kršenja međunarodnog prava, uključujući međunarodno humanitarno pravo. Razmjeri humanitarne katastrofe u Pojasu Gaze s brojem palestinskih žrtava većim od devet hiljada naglašavaju potrebu za ozbiljnom i koordiniranom međunarodnom akcijom za provedbu trenutnog humanitarnog primirja i izbjegavanje izlaganja civila daljnjim pošastima ove krize.
Također želim istaći da se situacija u Gazi ne može odvojiti od pitanja nepostojanja političkog horizonta za rješavanje izraelsko-palestinskog sukoba. Zato moramo nastaviti ulagati napore kako bismo postigli obavezujuću formulu za realizaciju rješenja izraelsko-palestinskog sukoba, u skladu s dogovorenim parametrima temeljenim na rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a i međunarodnom legitimitetu okončanjem okupacije i uspostavom palestinske države s granicama od 4. juna 1967. i istočnim Jeruzalemom kao glavnim gradom.
Koliko dugo će Egipat moći održavati ovakav odnos s Izraelom ili će se morati aktivnije uključiti u rješavanje sukoba?
Imamo odnose s Izraelom i potpisali smo mirovni sporazum s Izraelom nakon rata 1973., ali to nije spriječilo Egipat da se aktivno angažuje i uključi u pronalaženje rješenja palestinsko-izraelskog sukoba, kao i da čvrsto i iskreno izrazi svoj stav prema trenutnoj eskalaciji u Pojasu Gaze, kao i I da odbaci opisivanje onoga što se događa u Gazi terminima “samodobrana” ili “borba protiv terorizma”.
Egipat je bio domaćin samita za mir u Kairu 21. oktobra 2023. kako bi se izgradio međunarodni konsenzus čija su srž vrijednosti čovječanstva i njegove kolektivne savjesti koja odbacuje nasilje, terorizam i nezakonito ubijanje ljudi. Konsenzus koji poziva na prekid tekućeg rata koji je odnio hiljade života nevinih civila. I mi gradimo na ovim naporima kroz naše kontakte s partnerima i ključnim igračima. Arapska grupacija u Ujedinjenim nacijama uspjela je dobiti odobrenje rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija od strane 120 država članica, uključujući i Bosnu i Hercegovinu. Ovo potvrđuje želju međunarodne zajednice da deeskalira situaciju i prekine patnju nevinih ljudi i poštedi njihove živote. U toku su intenzivni kontakti na regionalnom i međunarodnom nivou kako bi se primirje što prije realiziralo i nadamo se da ćemo uspjeti ostvariti taj hitni i trenutni cilj.
Vjerujete li da je moguć regionalni sukob na Bliskom istoku
Nadam se da nije i vidimo potrebu za intenziviranjem napora da se okonča rat i očuvaju životi civila među palestinskim narodom i garantuje siguran i održiv pristup humanitarnoj pomoći. Naglašavamo ozbiljne i teške posljedice širenja izraelskih kopnenih operacija u Gazi kao i širenja područja sukoba.
Kakav je odnos Egipta prema Hamasu i jesu li određene nesuglasice u tom odnosu jedan od razloga određene rezerve Egipta kada je u pitanju Gaza?
Imamo kontakte s Hamasom i kroz te smo kontakte nekoliko puta uspjeli izbjeći eskalacije, a s obzirom na trenutnu eskalaciju s partnerima radimo na oslobađanju talaca. Moram ponovo naglasiti da je ovo pitanje izvan Gaze, moramo staviti trenutnu situaciju u cjelovitu sliku i moramo dati sve od sebe kako bismo ostvarili rješenje dvije države koje uključuje uspostavu nezavisne palestinske države.
Na kraju razgovora ambasador je naglasio da u okviru egipatskih napora za rješavanje sve gore humanitarne situacije u Pojasu Gaze, egipatske vlasti rade na dopuštanju ulaska i tranzita svim državljanima stranih zemalja, njihovim obiteljima i članovima obitelji, preko egipatskog graničnog prijelaza Rafah, u u skladu s pripadajućim propisima i zakonima nastavljajući slati humanitarnu pomoć Pojasu Gaze.
“U toku je koordinacija evakuacije 7000 stranih državljana. Više od 41 egipatsko vozilo hitne pomoći ušlo je jučer u Gazu kako bi ozlijeđene Palestince prevezli u bolnice u Egiptu kako bi dobili neophodan medicinski tretman”, naglasio je Sorour.