Nakon nereda
34

Intervju / Ambasador Mahmoud Heidari: Neće se ostvariti san onih koji sanjaju nestabilnost Irana

Razgovarao: Ibro Čavčić
Mahmoud Heidari, ambasador Islamske Republike Iran u Bosni i Hercegovini, osvrnuo se u intervjuu za Klix.ba na nerede koji su u proteklom periodu zahvatili Iran, na ulogu stranih sila u destabiliziranju Irana, na sigurnosnu situaciju i druge teme.

Gospodine Heidari, boravili ste u Islamskoj Republici Iran proteklih dana, za vrijeme zastrašujućih protesta navodno izazvanih zbog nezaposlenosti, rasta cijena hrane i drugih dobara. Šta je zapravo prava pozadina protesta?

Stvarnost je ta da treba praviti razliku između zahtjeva građana i njihovih mirnih protesta s jedne te izbijanja bezakonja i nemira i uništavanja javne imovine s druge strane. Prema Ustavu Islamske Republike Iran, mirno okupljanje radi iskazivanja želja i zahtjeva građana jeste zakonsko pravo svih građana i stoga su se tokom svih proteklih godina i mjeseci dešavala razna okupljanja raznih grupa i slojeva, s različitim zahtjevima, ispred važnih centara, poput Islamske savjetodavne skupštine, Ureda predsjednika države te na pojedinim trgovima iranskih gradova. I nedavni događaji su u početku bili takvi i u gradu Mešhedu je održano mirno okupljanje koje je dobro pratili iranski mediji.

Međutim, kasnije su pojedine destruktivne struje i faktori željeli učiniti zloupotrebu i nastojali su opseg ovih okupljanja proširiti na razne gradove i krajeve, a s druge strane su istima dali agresivnu i dimenziju napada na državne objekte i policiju. Poznati neprijatelji naroda Irana su, također, imali namjeru okoristiti se ovim talasom, o čemu svjedoče izjave lidera cionističkog režima, ponavljajući tvitovi predsjednika jedne od svjetskih sila i otvoreni stavovi određenih terorističkih grupa.

Jasno je da iranski narod, kada je uvidio ovakve zloupotrebe zlobnika, ne samo da nije pružio nikakvu podršku tim neredima, već je održavanjem brojnih okupljanja i mimohoda u znak podrške Revoluciji i Islamskoj Republici pokazao da nikada neće dozvoliti da njegovi određeni ispravni zahtjevi postanu podloga za zloupotrebe zlonamjernih.

Kakva je trenutna situacija u Iranu?

Srećom, miran i normalan tok života, skupa sa sigurnošću vladaju svim gradovima Irana, a vlada je, također, odlučna da udovolji ispravnim zahtjevima naroda te su stoga u budžetu za narednu godinu zapošljavanje i sprečavanje rasta inflacije u fokusu pažnje vlade i Islamske savjetodavne skupštine. Islamska Republika Iran će, kao što je i do sada bila najstabilnija zemlja u kriznom regionu Bliskog istoka, ako Bog da, i ubuduće biti takva i neće se ostvariti san osoba koje sanjaju o nestabilnosti Irana.

Poprilično je zamršena politička situacija na međunarodnom političkom planu, što se u posljednjem periodu ogledalo kroz uplitanje stranih sila u unutrašnja pitanja Irana... Međutim, najzanimljivija je bila korelacija Irana i Francuske. Predsjednik Irana Hassan Rouhani je, kako su mediji prenijeli, tražio od francuskog kolege da djeluje protiv "terorističke skupine koja ima sjedište u Francuskoj". Nakon toga je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan posjetio Francusku... O čemu je zapravo riječ?

Terorizam je velika prijetnja, ne samo za region Bliskog istoka već i za cijeli svijet i u proteklim godinama dubina i obim opasnosti od terorizma su postali jasni cijelom svijetu. Stoga Islamska Republika Iran od svih evropskih i država Bliskog istoka očekuje da, učenjem lekcije iz događaja tokom proteklih godina, pokažu ozbiljnu odlučnost za borbu protiv terorizma i faktora njegova nastanka i rasta i da se na tom putu sustegnu od korištenja dvostrukih standarda i dijeljenja terorizma na dobar i loš.

Islamska Republika Iran je nakon pobjede svoje revolucije bila žrtva terorizma podržavanog od stranih sila i na tom je putu dala hiljade šehida te se ponosi što je u iskorjenjivanju pojedinih terorističkih grupa, poput IDIL-a, u regionu Bliskog istoka bila predvodnik i što je imala veoma učinkovitu ulogu. To čvrsto opredjeljenje za borbu protiv terorizma u svim njegovim oblicima je i dalje prisutno kod naroda, Vlade i Oružanih snaga Islamske Republike Iran.

U posljednje vrijeme je u medijima spominjan plan Izraela i SAD-a protiv Irana. O kakvom planu je riječ i koliko su zapravo relevantne takve informacije?

Destabiliziranje Islamske Republike Iran je neostvareni san lidera cionističkog režima i njegovih pomagača i saveznika, o kojem dobro svjedoče njihove izjave i stavovi tokom ovih nedavnih nemira. Iranofobija je zajednički projekt na kojem, ponekad putem otrovne medijske propagande, nekada prikazivanjem dostignuća miroljubive nuklearne energije nerealnim i ponekad instrumentaliziranjem kategorije ljudskih prava protiv Irana, rade oni sa zlim namjerama prema iranskoj naciji.

Također, intenziviranje ekonomskog pritiska na narod putem nepravednih sankcija ili remećenje privrednih odnosa Irana s drugim zemljama su neki od projekata koje su pojedine hegemonističke sile sprovodile protiv Irana. Uprkos tome, Islamska Republika Iran je, pošto raspolaže ogomnom narodnom bazom, tokom sve četiri protekle decenije uspijevala nadvladati probleme i pojaviti se kao jedna jaka, stabilna i zemlja s konstruktivnom regionalnom ulogom, između ostalog, u borbi protiv terorizma.

Činilo se da bi administracija bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame, da je potrajala bar još jedan mandat, mogla ponovo uspostaviti diplomatske odnose s Iranom. Kako gledate na odnose SAD-a i Irana nakon dolaska Donalda Trumpa na funkciju predsjednika SAD-a?

Vanjska politika Islamske Republike Iran se bazira na gajenju prijateljskih odnosa sa svim zemljama na osnovu principa uzajamnog poštovanja i sustezanja od uplitanja u njihove unutarnje odnose. Kad god američka vlada prekine neprijateljske postupke protiv iranske nacije i bude spremna da umjesto prijetnje postupa poštivanjem prava iranske nacije, tada će se moći reći da će okolnosti biti drugačije.