Previše izazova
70

Američki stručnjaci tvrde da Željezna kupola nije odgovarajući sistem za protivraketnu odbranu SAD-a i Evrope

Piše: D. Dž.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Prema procjeni stručnjaka iz američke kompanije General Atomics izraelski sistem Željezna kupola nije odgovarajući sistem za odbranu SAD-a i Evrope zbog što je taj sistem dizajniran za druge namjene.

Stvaranje odbrambenog kišobrana korištenjem Željezne kupole za Sjedinjene Države ili Evropu, po uzoru na istoimeni izraelski sistem, bilo bi neprikladno protiv prijetnje projektila dugog dometa. Ovakav sistem napravljen je kako bi se suprotstavio artiljerijskim granatama i raketama kraćeg dometa.

S druge strane iz Trumpove administracije uvjeravaju da je takav sistem potreban kao zamjena za postojeći set sistema protivraketne odbrane. Američki predsjednik je prošlog mjeseca potpisao izvršnu naredbu u tom smislu, s ciljem da se napravi sistem odbrane sposoban presretati balističke, hipersonične i napredne krstareće rakete.

Iako je ideja brzo dobila zamah među republikanskim zakonodavcima koji su 6. februara uveli Zakon o željeznoj kupoli, ova inicijativa je naišla na kritike stručnjaka i industrijskih zvaničnika koji tvrde da bi uvođenje takvog sistema bilo nerealno s obzirom na to za šta je dizajniran.

Brigadni general Shachar Shohat, potpredsjednik odjela za razvoj poslovanja u odjelu za zračnu i protivraketnu odbranu u Rafaelu, priznao je da kako postoji značajnai zabuna oko svrhe i upotrebe sistema Iron Dome.

"Moramo napraviti razliku između Iron Domea, koji je sistem kratkog do srednjeg dometa, koji je postao brend poput Coca Cole koji sada svi koriste jer je vrlo uspješan", rekao je u Šohat.

Također jedan od najvećih izazova za implementaciju ovog sistema jeste površina SAD-a od 9 miliona kilometara kvadratnih dok je domet Željezne kupole do 70 kilometara. To bi značilo da bi se za teritorijalnu odbranu SAD-a sa sistemom Željezna kupola bilo potrebno više stotina lansera.