Ukoliko se u narednim danima ne postigne kompromis za povećanje ovlaštenja vlade za zaduživanje, SAD bi mogle izgubiti reputaciju stabilnog sidra globalne ekonomije. Milioni ljudi bi se mogli suočiti sa kašnjenjem penzije i boračkih isplata nakon što vlada iscrpi svoju mogućnost da plati svoje dugove zbog gornje granice zaduživanja koju je odredio Kongres.
Američko neispunjenje obaveza bi odjeknulo na finansijskom tržištu, vjerovatno bi izazvalo recesiju koja bi izazvala ozbiljne gubitke radnih mjesta i razbila ionako krhki osjećaj ekonomske sigurnosti za mnoge porodice.
Biden će se u ponedjeljak sastati s predsjednikom Predstavničkog doma Kevinom McCarthyjem radi kritičnih razgovora o spašavanju ekonomije. Predsjednik se upravo vratio u SAD iz Japana, gdje je bio stavljen u zapanjujuću poziciju da nije mogao uvjeriti kolege svjetske lidere da Washington neće dovesti globalnu ekonomiju u haos, piše CNN.
Pritisak je ogroman, budući da je ministrica finansija Janet Yellen upozorila da vlada neće moći ispuniti svoje obaveze ako Kongres ne podigne gornju granicu duga do 1. juna. Ali prije toga bi mogla nastati ozbiljna šteta jer samo naznaka na to da kriza ne može biti riješena bi mogla izazvati paniku na finansijskim tržištima i narušiti povjerenje u kreditnu sposobnost SAD-a.
Biden je već odustao od svog stava da neće pregovarati o limitu duga koji treba povećati da bi se platila potrošnja koju je već odobrio Kongres i čiji su autori on i prethodni predsjednici. Njegovi zvaničnici kažu da je neodgovorno da se zemlja drži "taocem" po tako kritičnom pitanju. Republikanci, međutim, kažu da vlada troši previše novca i vide prijetnju financijske katastrofe kao svoju glavnu polugu protiv Bidena.
Dok je Biden bio na svom putovanju u Japanu, koje je morao prekinuti, činilo se da su pregovarači s obje strane postigli napredak prije nego što su pregovori zastali, pri čemu je svaka strana okrivila drugu. Predsjednik je sugerirao da su "Trumpovi" ekstremisti u Predstavničkom domu spremni da sabotiraju ekonomiju u pokušaju da osude njegovu kampanju za reizbor.
“Mislim da ima nekih republikanaca u Predstavničkom domu koji znaju kakvu bi štetu to nanijelo ekonomiji, a pošto sam ja predsjednik, a predsjednik je odgovoran za sve, Biden bi preuzeo krivicu i to je jedan od načina da se uvjerimo da Biden neće biti ponovo izabran”, rekao je u Japanu.
McCarthy je u nedjelju ujutro rekao da Biden mijenja pozicije zbog pritiska unutar svoje stranke.
"Tako da mislim da mora pobjeći od socijalističkog krila Demokratske partije i predstavljati Ameriku", rekao je on novinarima.
Retorika je, međutim, malo popustila nakon što su Biden i McCarthy razgovarali dok je predsjednik letio kući.
“Vjerujem da je to bio produktivan telefonski razgovor”, rekao je McCarthy, dodajući da njegovi punomoćnici, predstavnici Garret Graves i Patrick McHenry, nastavljaju razgovore s Bijelom kućom.
Usponi i padovi u pregovorima, prekidi i optužbe za istupanje u lošoj namjeri dio su svakog razgovora o potrošnji u Washingtonu. Ogorčenost je često najveća kada pregovaranje dođe do kritične tačke prije eventualnog dogovora. A i McCarthy i Biden imaju politički interes pokazati članovima vlastitih stranaka da su oštri prema drugoj strani.
Ali postoje razlozi za vjerovanje da ovo nije poput svađa između prethodnih predsjednika i Kongresa, što trenutnu situaciju čini tako ozbiljnom.
Za početak, nema jamstva da bi dogovor Biden-McCarthy mogao proći u Kongresu. McCarthy je već usvojio zakon kojim se podiže gornja granica duga u zamjenu za listu republikanskih zahtjeva.
Čak je i ta mjera, koja nije imala šanse u Senatu, u kojem demokrati imaju većinu, prošla sa samo jednim glasom prednosti. Bilo koji dogovor prihvatljiv Bidenu bio bi po definiciji daleko manje privlačan republikancima izazivajući sumnju u McCarthyjevu sposobnost da ga progura.
S obzirom na njegovu tanku većinu u Zastupničkom domu, McCarthy je jedan od najslabijih predsjednika modernog doba. Otkad je izabran na ovu dužnost u januaru, ponudio je višestruke ustupke republikanskim tvrdolinijašima, uključujući ponovno uspostavljanje pravila da svaki pojedinačni zastupnik može zatražiti glasanje o njegovoj smjeni. To znači da bi ponovno mogao biti talac stranačke desnice koja uključuje mnogo članova koji kompromis smatraju porazom.
Biden možda nije u krivu kada kaže da su neki protrumpovski zastupnici spremni rizikovati ekonomsku katastrofu da unište njegovu kandidaturu i pomognu njegovom prethodniku da osvoji drugi mandat u Bijeloj kući. Donald Trump je potaknuo ove sumnje sugerirajući da neplaćanje američkih dugova možda i nije tako ozbiljno.
Republikanski zahtjevi postaju sve teži. Prijedlog novog proračuna, koji je Republikanska stranka predstavila tijekom vikenda, uključivao je najmanje dvije stavke koje nisu bile u izvornom prijedlogu, odredbe o imigraciji i dodatne izmjene radnih zahtjeva za izdavanje bonova za hranu.
McCarthy je dobio potporu republikanskog senatora Billa Cassidyja iz Louisiane, koji je rekao CNN-u da je "predsjednik trošio tokom prve dvije godine svog predsjedništva, a sada želi da republikanci to prihvate kao novu polaznu tačku".
"Mislim da su republikanci i američki narod razumni kad kažu: 'Gospodine predsjedniče, samo zato što ste umjetno napuhali potrošnju za prve dvije godine svog predsjedništva te izazvali inflaciju, treba li to postati stalno stanje?'" rekao je Cassidy.