Amerikanci nezadovoljni i upozorili Evropu jer razmišlja o ograničavanju kupovine američkog oružja

Poruke koje je Washington iznio posljednjih sedmica dolaze u trenutku kada EU poduzima korake za jačanje evropske industrije oružja, dok potencijalno ograničava kupovinu određenih vrsta američkog oružja.
Rani vanjskopolitički koraci Trumpove administracije, uključujući kratko smanjenje vojne pomoći Ukrajini i ublažavanje pritiska na Moskvu, duboko su uznemirili evropske saveznike, što je mnoge natjeralo da se zapitaju jesu li Sjedinjene Američke Države pouzdan partner.
Sredinom marta, Evropska komisija, izvršno tijelo EU-a, predložila je povećanje vojne potrošnje i udruživanje resursa na zajedničkim obrambenim projektima, dok se Evropa brine za smanjeni vojni angažman SAD-a pod predsjednikom Donaldom Trumpom.
Neke od predloženih mjera mogle bi značiti manju ulogu za kompanije izvan EU-a, uključujući one sa sjedištem u SAD-u i Velikoj Britaniji, kažu stručnjaci.
Na sastanku 25. marta, državni sekretar Marco Rubio rekao je ministrima vanjskih poslova Litvanije, Latvije i Estonije da Sjedinjene Američke Države žele nastaviti sudjelovati u odbrambenim nabavama zemalja EU-a, rekli su izvori Reutersu.
Prema dva izvora, Rubio je rekao da bi bilo kakvo isključivanje američkih kompanija iz evropskih natječaja Washington doživio negativno, što su ta dva izvora protumačila kao pozivanje na predložena pravila EU-a.
Jedan sjevernoevropski diplomat, koji nije bio dio baltičkog sastanka, rekao je da su im američki dužnosnici također nedavno rekli da bi bilo kakvo isključenje iz nabave oružja EU-a bilo smatrano neprikladnim.
Rubio planira razgovarati o očekivanjima da zemlje EU-a nastave kupovati američko oružje tokom svoje posjete Briselu ove sedmice, gdje će sudjelovati na sastanku ministara vanjskih poslova NATO-a, rekao je visoki dužnosnik State Departmenta.
"To je pitanje koje je sekretar iznio i nastavit će ga poticati", rekao je dužnosnik.
Glasnogovornik State Departmenta rekao je da Trump pozdravlja nedavne napore evropskih saveznika da "ojačaju svoje odbrambene sposobnosti i preuzmu odgovornost za vlastitu sigurnost", ali je upozorio protiv stvaranja novih prepreka koje isključuju američke kompanije iz evropskih odbrambenih projekata.
"Transatlantska odbrambena industrijska saradnja čini Savez jačim", rekao je glasnogovornik.
Zabrinutost SAD-a oko ograničenja kupnje oružja odražava napetost u središtu evropske politike Trumpove administracije.
Trump je pozvao evropske saveznike da potroše više na odbranu i preuzmu veću odgovornost za vlastitu sigurnost. Dok to čini, EU nastoji uvesti unutarnju proizvodnju u svjetlu sugestija predsjednika SAD-a da njegova predanost NATO-u nije apsolutna.
To je u suprotnosti s drugim ciljem Trumpove administracije, a to je otvaranje stranih tržišta američkim proizvođačima.
Odbrambeni prijedlog Evropske komisije iz sredine marta, nazvan ReArm Europe, uključivao je plan posuđivanja 150 milijardi eura (162 milijarde dolara) za pozajmice vladama EU-a koje će potrošiti na odbrambene projekte.
Mnoge vlade EU kažu da se zalažu za više paneuropski pristup odbrani. Ali kako bi to funkcioniralo vjerovatno će biti predmetom žestoke rasprave - o tome tko bi trebao imati ovlasti odlučivati o zajedničkim projektima, ko bi ih trebao voditi i kako bi se trebali finansirati.
Dok Komisija inzistira na tome da postoje načini da se kompanije izvan EU-a natječu za odbrambena sredstva prema predloženom planu, proizvođači oružja izvan bloka u praksi bi se suočili s brojnim praktičnim i administrativnim preprekama.
Trumpova administracija - kao i prethodne administracije - gurala je evropske kupovinu američkog oružja i prije, uključujući ovogodišnju Münchensku sigurnosnu konferenciju. Neki od izvora nedavne poruke iz Washingtona smatraju nastavkom američke politike.
Ipak, nekoliko izvora je reklo da se američki naglasak na to pitanje pojačao posljednjih sedmica jer je EU odlučnije krenula u odvajanje svoje nabave oružja.
"Uznemireni su zbog prijedloga ReArma i činjenice da je SAD isključen", rekao je jedan visoki evropski izvor.