Amerikanci optužuju Rusiju da na ozbiljnom nivou sarađuje s jemenskim Hutima
Huti već dugo dobivaju opsežnu podršku od Irana, uključujući oružje i obuku, na koje se grupa oslanjala tokom prošle godine za izvođenje napada na vojna i civilna plovila koja prolaze ključnim bliskoistočnim pomorskim putovima.
State Department je posljednjih mjeseci sve više zabrinut da bi Huti mogli primati pomoć iz druge zemlje: Rusije, rekao je specijalni američki izaslanik za Jemen Tim Lenderking u nedavnom intervjuu za Business Insider.
"Čini se da se događa prilično ozbiljna razina angažmana. Posebno smo zabrinuti zbog vrste opreme koja bi doista omogućila Hutima da budu precizniji u ciljanju američkih i drugih brodova u regiji, što bi poboljšalo sposobnost Huta da napadaju te mete", kazao je Lenderking.
Lenderking je rekao da je SAD razgovarao o situaciji na "visokim razinama" sa Saudijskom Arabijom, partnerskom nacijom koja se godinama borila protiv Huta, kao i s Rusijom. Odnosi između Washingtona i Moskve bili su prepuni napetosti otkako je potonja izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
SAD je također uložio napore u prenošenje poruka Hutima. Lenderking je rekao da se čini da su jemenski pobunjenici odlučni napasti američke i evropske ratne brodove koji su proteklih godinu dana proveli braneći trgovačko brodarstvo od njihovih napada.
"Činjenica da bi Rusi mogli pomoći u ovim naporima je đavolska. To je vrlo velika zabrinutost", kazao je Lenderking.
Puni opseg ruske potpore Hutima nije jasan. Neki zapadni medijski izvještaji sugerišu da je Moskva već dala pobunjenicima podatke o ciljanju i malo oružje te da je razmatrala opskrbu projektilima, razvoj događaja koji bi mogao značajno eskalirati sukob.
Poznato je da su Huti primali pomoć izvan Jemena. Nedavno izvješće Ujedinjenih naroda pokazalo je da je grupa dobivala oružje, obuku, tehničku pomoć i finansijsku potporu od Irana, libanskog Hezbolaha i naoružanih iračkih skupina.
Rusija i Iran su povećali svoje vojne veze od početka rata u Ukrajini. Teheran je pružio Moskvi smrtonosnu pomoć, uključujući projektile i bespilotne letjelice, slične onima koje je dao Hutima prethodnih godina.
Huti su tokom prošle godine koristili svoj arsenal projektila i bespilotnih letjelica za neumorno izvođenje napada na vojna i civilna plovila u Crvenom moru i Adenskom zaljevu, kampanja koja je povezana sa izraelskom agresijom na Gazu.
Lenderking je rekao da Huti još uvijek "zadržavaju sposobnost prilično agresivnog lansiranja na brodove u prolazu", ali SAD su predane održavanju plovnih puteva otvorenima u Crvenom moru.