Amerikanci se svete Južnoafričkoj Republici zbog Izraela: Obustavljena pomoć, u sve upleten Musk
![Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa na skupu podrške Palestini (Foto: X.com)](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250208039.jpg?v=1)
Trumpovoj administraciji, prema odgovarajućem dokumentu, također se ne sviđa "agresivan stav JAR-a prema Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima", što je aluzija na to da je ova afrička država optužila Izrael za genocid u Pojasu Gaze.
U dokumentu kojim se obustavlja finansijska pomoć JAR-u također stoji da će Washington izraditi plan za preseljenje bijelih južnoafričkih farmera i njihovih porodica kao izbjeglica.
Trump je, zajedno sa svojim povjerenikom, milijarderom Elonom Muskom, koji potiče iz JAR-a, kritikovao ovu državu zbog zakona koji se tiču vlasništva nad zemljištem. Optužili su JAR za konfiskaciju zemljišta, loše postupanje "prema određenim klasama ljudi" i "otvoreno rasističke zakone o vlasništvu". Novi zakon, međutim, omogućava oduzimanje zemljišta u slučajevima kada je to "pravedno i u skladu s javnim interesom", pod uslovom da zemljište nije iskorišteno i da njegovi vlasnici nemaju namjeru da ga razvijaju.
Musk je rođen 1971. godine u Pretoriji, Južnoafrička Republika, tokom perioda aparthejda, sistema institucionalizovane rasne segregacije koji je favorizovao bijelce i marginalizovao crnačko stanovništvo. Njegova porodica je uživala određene privilegije u tom društvenom poretku. Musk je 1989. godine emigrirao u Kanadu, a kasnije se preselio u Sjedinjene Američke Države, gdje je izgradio svoju poslovnu karijeru.
Crnačko stanovništvo u JAR-u, čak i više od 30 godina nakon završetka aparthejda, posjeduje samo mali dio poljoprivrednog zemljišta, dok većina pripada bjelačkoj manjini. To dovodi do frustracija zbog sporog napretka reformi u JAR-u.
Washingtonu, međutim, također smeta stav JAR-a prema Izraelu. Južnoafrička Republika je prošlog augusta podnijela prijavu Međunarodnom krivičnom sudu (ICC), u kojoj je optužila Izrael za genocid zbog izraelske operacije u Pojasu Gaze, navodi dalje Reuters.
Sjedinjene Države su 2023. godine izdvojile gotovo 440 miliona dolara za pomoć JAR-u (otprilike 11 milijardi kruna prema današnjem kursu), citiraju američke vladine podatke Reuters.