Amerikanci tvrde da je Kina razmatrala korištenje SARS-a kao biološkog oružja
Američki zvaničnici pribavili su dokumente koje su napisali vojni naučnici i visoki kineski službenici za javno zdravstvo 2015. godine u sklopu vlastite istrage o porijeklu Covida-19.
Kineski naučnici opisali su koronavirus SARS, koji je sličan Covidu-19, kao najavu "nove ere genetskog oružja".
Hvalili su se da se virusima može "vještački manipulirati u novi virus ljudske bolesti, a zatim oružjem i oslobađanjem na način koji nikada ranije nije viđen".
EXCLUSIVE: Chinese military scientists discussed the weaponisation of SARS coronaviruses five years before the COVID-19 pandemic https://t.co/cGtPZLT2zg @SharriMarkson
— The Australian (@australian) May 7, 2021
"Evidentno zanimanje Kine za biološko oružje izuzetno je zabrinjavajuće. Čak i pod najstrožom kontrolom ovo oružje je opasno", kazao je Tugendhata, predsjednik Odbora za vanjske poslove.
Dodao je da ovaj dokument izaziva veliku zabrinutost zbog ambicija nekih od onih koji savjetuju najviše stranačko rukovodstvo.
Kina je dugo optuživana da je prikrivala ili iskrivljavala svoju ulogu u prvim danima pandemije, u smislu da je Komunistička partija manipulisala podacima o broju zaraženih i smrtnim slučajevima, dok je uskraćivala informacije Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.
Većina naučnika tvrdi da nema dokaza da je Covid-19 vještački virus, međutim, ostaje pitanje da li je pobjegao iz biološkog laboratorija u Wuhanu. Nema dokaza koji ukazuju na to da ga je Kina namjerno pustila.
Vojni dokument na kineskom jeziku, naslovljen Vještačko porijeklo SARS-a i nove vrste umjetnih virusa kao genetskog biooružja, iznosi planove kineske vojske u vezi sa biološkim oružjem.
"Nakon razvoja u drugim naučnim oblastima, postignut je veliki napredak u isporuci bioloških agenasa. Naprimjer, novootkrivena sposobnost zamrzavanja i sušenja mikroorganizama omogućila je skladištenje bioloških agenasa i njihovo aerosoliziranje tokom napada", piše u dokumentu.
Poznato je da je Kina provodila visoko rizično istraživanje "dobivanja funkcije" na Institutu za virusologiju Wuhan (WIV). Ipak, WIV je uvijek poricao bilo kakvu umiješanost u porijeklo virusa.
Izvršni direktor Australskog instituta za stratešku politiku Peter Jennings rekao je kako način na koji Kina kombinuje civilno i vojno istraživanje može značiti da bi eksperimenti poput onih izvedenih u WIV-u mogli biti iskorišteni za biološko oružje.
"Ne postoji jasna razlika u istraživačkim mogućnostima, jer da li će se koristiti napadački ili defanzivno nije odluka koju bi ti naučnici donijeli. Ako razvijate sposobnost tobože da biste zaštitili svoju vojsku od biološkog napada, istovremeno joj dajete sposobnost da napadački koristi ovo oružje. Ne možete razdvojiti to dvoje", rekao je Jennings.
U dokumentu se ističe da bi napad biološkim oružjem mogao prouzrokovati "urušavanje medicinskog sistema neprijatelja".
U njemu se spominje rad pukovnika američkog ratnog zrakoplovstva Michael J. Ainscough koji je predvidio da se Treći svjetski rat može voditi bio oružjem.
Članak također uključuje mišljenje da je SARS, koji je opustošio Kinu 2003. godine, mogao biti umjetno biooružje koje su namjerno oslobodili "teroristi". U dokumentu se među 18 autora navode neke od glavnih kineskih zdravstvenih radnika, uključujući bivšeg zamjenika direktora kineskog Biroa za prevenciju epidemija Li Fenga.
Deset autora su naučnici i stručnjaci za oružje povezani sa Medicinskim univerzitetom ratnog zrakoplovstva u Xi’anu. Kineski predsjednik Xi Jinping institut je stavio pod zapovjedništvo PLA 2017. godine.