Amerikanci tvrde: Špijunski balon dio je globalne kineske flote, neki su letjeli i iznad Evrope
"Sjedinjene Države nisu bile jedina meta ovog šireg programa", rekao je državni sekretar Antony Blinken.
Dodao je da je Washington podijelio informacije prikupljene iz krhotina balona s desetinama drugih zemalja. Kina je negirala da je balon korišten u špijunske svrhe i kaže da je to bio meteorološki uređaj koji je skrenuo s puta.
Američki dužnosnici opisali su balon kao visok oko 60 metara, s dijelom korisnog prostora koji se po veličini može usporediti s avionima.
U subotu ga je oborio borbeni avion iznad obale Južne Karoline, što je potez koji je pokrenuo diplomatsku krizu i natjerao državnog sekretara Blinkena da odmah otkaže put u Kinu - prvi sastanak na tako visokom niovu između SAD i Kine u posljednjih nekoliko godina.
Pozivajući se na neimenovane dužnosnike, Washington Post je izvijestio da SAD vjeruje da se sumnjivim projektom nadzornog balona upravljalo iz kineske obalne pokrajine Hainan i da su ciljane zemlje uključujući Japan, Indiju, Vijetnam, Tajvan i Filipine.
Na konferenciji u srijedu, glasnogovornik Ministarstva odbrane brigadni general Pat Ryder potvrdio je da SAD vjeruje da su slični baloni letjeli iznad Sjeverne i Južne Amerike, jugoistočne Azije, istočne Azije i Evrope.