Uprkos želji Izraela
0

Amerikanci u sklopu dogovora spremni dopustiti Iranu ograničeno obogaćivanje uranijuma

Piše: F. H.
Iranske novine (Foto: EPA-EFE)
Iranske novine (Foto: EPA-EFE)
Američki predsjednik Donald Trump nastoji ograničiti obogaćivanje urana u Iranu na 3,67 posto, rekao je posebni izaslanik Bijele kuće Steve Witkoff za Fox News u ponedjeljak navečer.

Ovo je značajna izjava, budući da je znatno blaža od izraelskog zahtjeva, koji je javno iznio premijer Izraela Benjamin Netanyahu koji poziva na "libijski model", što znači potpuno fizičko demontiranje iranskih vojnih nuklearnih postrojenja.

"Iran ne bi trebao imati nuklearno oružje. To se može postići sporazumom, ali samo ako je to sporazum u stilu Libije. To znači ući, dignuti objekte u zrak, demontirati svu opremu - pod američkim nadzorom i izvršenjem", rekao je premijer Netanyahu nakon sastanka s predsjednikom Trumpom prošlog ponedjeljka.

Prošle sedmice, Jerusalem Post je izvijestio da će američka administracija dopustiti Iranu da zadrži civilni nuklearni program - čak i kao dio nuklearnog sporazuma.

"Trump je rekao da Iran neće imati nuklearno oružje. Vojna nuklearna postrojenja- ne. Civilni nuklearni program- da", rekao je izvor upoznat s detaljima sastanka Netanyahua i Trumpa za The Jerusalem Post.

Posljednjih dana, usred pitanja o stajalištu predsjednika Trumpa, izraelski dužnosnici i evropski diplomati izrazili su zabrinutost da bi Trump mogao pristati na nuklearni sporazum koji uistinu ne sprječava Iran da napreduje prema nuklearnom oružju, ako on to odluči učiniti.

"Naša je zabrinutost da će položaj administracije u konačnici biti slab", rekli su izraelski dužnosnici za Post.

“Ovo je Obamin JCPOA – prepakiran. Jesmo li ga doista ostavili u 2018. samo da bismo mu se vratili 2025. godine posebno sada, kada imamo maksimalnu moć? Zanima me kako ova verzija izbjegava iste fatalne nedostatke koji su ugovor iz 2015. učinili tako opasnim", rekao je Mark Dubowitz, izvršni direktor Zaklade za obranu demokracija (FDD), za Jerusalem Post.

Steve Witkoff dodao je u svom intervjuu za Fox da mora postojati nadzor nad pitanjima naoružanja, uključujući projektile, vrste koje je Iran nakupio, pa čak i mehanizme za aktiviranje nuklearne bombe. Iran je ranije odbio pristati na takve zahtjeve.

"U načelu, izvorni nuklearni sporazum može se poboljšati - na primjer, produženjem njegovog trajanja (uklanjanjem klauzule o ograničenju ponovnog nametanja sankcija) i jačanjem mehanizama inspekcije Međunarodne agencije za atomsku energiju", izjavio je Witkoff.

"Napredak koji je Iran postigao, posebno u naprednom obogaćivanju (više razine i napredne centrifuge), uključujući znanje, tehnologiju i istraživanje i razvoj, ne može se poništiti. Stoga je teško zamisliti značajno poboljšani sporazum u poređenju s 2015. – posebno u smislu vremena proboja do bombe, koje je tada bilo oko godinu dana", kazao je dr. Raz Zimmtu, višem istraživaču i stručnjaku za Iran na Institutu za studije nacionalne sigurnosti

Očekuje se da će se Iran usprotiviti američkom prijedlogu Prema The Guardianu, očekuje se da će se Iran usprotiviti američkom prijedlogu u nuklearnim pregovorima o prijenosu svojih zaliha obogaćenog urana u treću zemlju. U izvještaju se navodi da Teheran insistira na tome da njegov obogaćeni uran mora ostati u Iranu "pod strogim nadzorom Međunarodne agencije za atomsku energiju".

U subotu se očekuje da će se strane ponovno okupiti u Omanu kako bi nastavili pregovore. Ove sedmice Rafael Grossi, glavni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju, također bi trebao posjetiti Teheran.