Amerikanci upozorili u UN-u: Stabilnost BiH je ključna za mir u Evropi
"Stabilnost BiH je ključna za osiguravanje mira i sigurnosti u Evropi", upozorio je američki ambasador na početku izlaganja.
Smatra da su visoki predstavnik i OHR presudni za osiguravanje funkcionisanja ključnih institucija u Bosni i Hercegovini.
"Visoki predstavnik i OHR imaju punu podršku Vijeća, međunarodne zajednice i SAD. Podržavamo korištenje Bonskih ovlasti dok se ne provede program 5+2. To je komplementarno procesu ulaska u Evropsku uniju", kazao je.
Istakao je da brojni izazovi stoje pred BiH, uključujući secesionističke aktivnosti.
"Dodik posebno nastoji potkopati državne institucije, redovno poziva na disoluciju države. Njegove opasne akcije prijete miru i stabilnosti u regiji. Negiranje genocida također sprečava pomirenje. Historijska je činjenica da je u Srebrenici počinjen genocid", rekao je američki predstavnik.
Naglasio je da će SAD nastaviti koristiti sankcije.
"Građani BiH žele demokratsku i mirnu budućnost. Ovo Vijeće ih treba podržati u tom smislu", kazao je.
Predstavnik Velike Britanije rekao je da narod u Bosni i Hercegovini treba odabrati svoju budućnost.
"Podržavamo vladine ambicije na evropskom putu. Otvaranje pregovora je vrlo važno. Nadam se da će to biti poticaj ključnim akterima u BiH da rade na reformama... Najveća prijetnja budućnosti leži u nastojanjima nekih političara u RS-u da podrivaju državu i njene institucije. Visoki predstavnik i dalje igra ključnu ulogu u podršci Dejtonskog sporazuma", kazao je.
Današnja sjednica Vijeća sigurnosti UN-a održana je u vezi situacije u Bosni i Hercegovini, a na njoj je diskutovano o izvještaju visokog predstavnika Christiana Schmidta koji je analizirao politička dešavanja u zemlji.
Snažne poruke tokom sjednice poslao je predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović koji je upozorio na djelovanje vlasti Republike Srpske koje nepoštuju odluke međunarodnih sudova u vezi genocida počinjenog u Srebrenici.
Predstavnici susjednih zemalja, Srbije i Hrvatske, također su govorili na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a,.
Prisutnima se obratio i predstavnik Kine u UN-u koji je imenovanje Christiana Schmidta za visokog predstavnika nazvao kontroverznim. Dodatno, usprotivio se usvajanju rezolucije o genocidu u Srebrenici koju će Generalna Skupština UN-a razmatrati 23. maja.