Odgovor iz Irana
64

Atomska gljiva i razočarani Trump: Ovako izgleda AI simulacija nuklearnog napada na američku bazu

Piše: B. H.
Screenshot: X.com
Screenshot: X.com
Iranski vrhovni vjerski vođa ajatolah Ali Khamenei stavio je oružane snage Islamske Republike u borbenu pripravnost, izvijestila je agencija Reuters, pozivajući se na neimenovanog visokog iranskog zvaničnika.

Istovremeno se na društvenim mrežama pojavio videosnimak s animacijom simuliranog nuklearnog napada na američku bazu na ostrvu Diego Garcia, najvećem iz grupe Čagoskih ostrva.

Umjetno generisani videosnimak prikazuje najprije scene na kojima se vide najsavremeniji američki avioni, uključujući F-35, F-22 Raptor, nadzvučni bombarder Rockwell B-1 Lancer te strateški bombarder B-2 Spirit.

Zatim se pojavljuje "vrhovna komanda" iranske vojske i uz to pregledno prikazana grafika raketa koje Teheran ima na raspolaganju.

Ubrzo se snimci vraćaju na iranski generalštab, gdje jedan od zapovjednika pritiska "crveno dugme". Slijedi prikaz letećih projektila i nemoćnih Amerikanaca. Potom se pojavljuje "opće uništenje", uključujući zapaljene avione, čiji je dio i "atomska gljiva". Video se završava prikazom američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji se drži za glavu.

Šef Bijele kuće, prema agenciji Reuters, krajem marta izjavio je da će se Iran suočiti s neviđenim bombardovanjem ako ne postigne dogovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o svom nuklearnom programu. U isto vrijeme američka baza Diego Garcia je ojačana sa dodatnih šest bombardera B-2 Spirit.

Iranski predsjednik Masud Pezeškijan je u reakciji izjavio da je Teheran spreman pregovarati s Washingtonom, ali putem posrednika. Prema Reutersu, mislio je na posrednike iz Omana, koji je već dugo jedan od rijetkih kanala za razmjenu informacija između dviju zemalja.

Nuklearni sporazum između Irana, Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Kine, Britanije i Francuske potpisan je 2015. godine. Prema tom sporazumu, Teheran je trebao omogućiti inspektorima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) neograničen pristup svojim nuklearnim postrojenjima u zamjenu za postepeno ukidanje zapadnih sankcija. Također, obogaćeni uran iz iranskih centrifuga trebao se izvoziti u inostranstvo.

Međutim, Trump je tokom svog prvog mandata 2018. godine jednostrano istupio iz nuklearnog sporazuma. Iran je potom prestao poštovati dogovor i počeo obogaćivati uran na nivo koji ga približava mogućoj izradi nuklearnog oružja. Teheran ipak već dugo tvrdi da njegov nuklearni program služi isključivo mirnodopske svrhe. Američki eksperti, međutim, navode da bi Iran mogao obogatiti uran za nuklearno oružje u roku od nekoliko dana.