Na spisku osoba pod sankcijama su ruski ministri energetike, prirodnih resursa i industrije te koncern Kalašnjikov, proizvođač aviona Tupoljev i proizvođač podmornica Admirality Shipyards.
"I dalje smo uz Ukrajinu", saopštio je premijer ove zemlje Anthony Albanese.
"Bespilotni avionski sistemi pružaju obavještajne podatke s ratišta i omogućuju nadzor i izviđanje ukrajinskim oružanim snagama", dodao je.
Nije naveo koliko će točno dronova biti poslano ni o kojim je modelima riječ te hoće li ili ne biti naoružani.
Pretpostavlja se da su poginuli deseci hiljada ukrajinskih civila i vojnika s obje strane, a milioni su prisiljeni na izbjeglištvo otkako je prije godinu dana ruski predsjednik Vladimir Putin zapovjedio invaziju na Ukrajinu.
Australija je jedna od zemalja koja nije članica NATO-a, no i pored toga najviše doprinosi podršci koju Zapad pruža Ukrajini, slala je pomoć, streljivo i opremu te je zabranila izvoz aluminij oksida i ruda, uključujući boksit.
Od početka sukoba, Australija je pružila oko 500 miliona australskih dolara vrijednu vojnu pomoć Ukrajini te je slala vojnike u Britaniju koji su pomagali u uvježbavanju ukrajinskih vojnika i podvrgnula je sankcijama više od hiljadu ruskih pojedinaca i subjekata.