Historijski momenat
49

Baltičke zemlje režu dalekovode i isključuju se s ruske elektroenergetske mreže

FENA
Više od tri decenije nakon što su napustile Sovjetski Savez, Estonija, Latvija i Litvanija počele su da se isključuju iz ruske električne mreže i pridružuju se mreži Evropske unije.

Dvodnevni proces počeo je jutros, a stanovnicima je rečeno da napune svoje uređaje, nabave hranu i vodu i pripreme se kao da je najavljeno loše vrijeme, javlja BBC.

Mnogima je rečeno da ne koriste liftove, dok će u nekim područjima semafori biti isključeni.

Džinovski, posebno napravljen sat, odbrojavat će posljednje sekunde prije tranzicije na sutrašnjoj ceremoniji u glavnom gradu Litvanije, kojoj će prisustvovati šefica EU Ursula von der Leyen.

Tri nacije će tada službeno preći iz mreže koja ih povezuje s Rusijom od godina nakon Drugog svjetskog rata.

Takozvanu Brell elektroenergetsku mrežu, koja označava Bjelorusiju, Rusiju, Estoniju, Latviju, Litvaniju, gotovo u potpunosti kontrolira Moskva i dugo se smatrala ranjivom za bivše sovjetske republike, koje su sada članice NATO-a.

Iako niko od njih nije kupovao struju od Rusije od 2022. godine, njihov priključak na mrežu Brell ostavio ih je zavisnim od Moskve za protok energije.

Nakon isključenja, tri zemlje će izvršiti testove frekvencije prije nego što se u nedjelju integrišu u evropsku mrežu preko Poljske.

"Sada uklanjamo sposobnost Rusije da koristi elektroenergetski sistem kao oruđe geopolitičke ucjene", rekao je litvanski ministar energetike Zygimantas Vaiciunas novinskoj agenciji AFP.

"To je kulminacija napora tokom više od 10 ili 20 godina, da se smanji ta energetska ovisnost. Kada su se baltičke države pridružile EU i NATO-u, svi su govorili da su one energetsko ostrvo koje je još uvijek ovisilo o toj zajedničkoj električnoj mreži s Bjelorusijom i Rusijom", rekao je za BBC profesor David Smith iz Baltičke istraživačke jedinice na Univerzitetu u Glazgovu.

Kako je dodao, to je sada "potpuno slomljeno".

Napetosti između baltičkih država i Rusije, koje dijele zajedničku granicu dugu 874 km, porasle su od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.

Od tada, niz incidenata sabotaže za koje se sumnjalo da su povezani sa električnim kablovima i cjevovodima u Baltičkom moru izazvali su strahove da bi Moskva mogla uzvratiti na prelazak na energiju EU.