On je, međutim, upozorio međunarodne sile da ne "potpaljuju vatre sukoba" u toj zemlji.
Ban je napustio Mauritaniju u subotu i otputovao za Alžir u okviru turneje po zapadnoj i sjevernoj Africi.
Nakon susreta s mauritanijskim čelnicima, među kojima su predsjednik Mohamed Ould Abdel Aziz i premijer Yahya Ould Hademine, u prijestonici Nouakchottu, on je izjavio da je "duboko zabrinut situacijom u Libiji", prenosi agencija AFP.
Haos je zahvatio Libiju od svrgavanja dugogodišnjeg čelnika Moamera Gadafija, u invaziji pod NATO-vim vodstvom 2011. godine, a od suparničlkih vlada se traži da se obavežu na vladu nacionalnog jedinstva koju je predložio UN kako bi pomogla u obnovi stabilnosti.
Međunarodno priznata vlada smještena je na krajnjem istoku te sjevernoafričke zemlje.
Grupa Islamska država i druge ekstremističke organizacije iskoristile su vakuum u vlasti, ostvarujući pomake u priobalnim regijama naftom bogate zemlje i stvarajući zabrinutost među zapadnim zemljama zbog "džihadističke" kontrole nad teritorijom udaljenom samo 300 kilometara od Evrope.
- Postoje alarmantni izvještaji o raširenim kršenjima ljudskih prava, uključujući teška kršenja koja mogu prerasti u ratne zločine. Svi koji imaju uticaja moraju ga iskoristiti na smirivanju situacije i prekidu borbi. Krajnje je neodgovorno od svakog vanjskog aktera da podstiče plamen sukoba - izjavio je čelnik Svjetske organizacije.
Ban je kazao da njegov specijalni predstavnik u Libiji Martin Konler "organizira razgovore o vladi nacionalnog jedinstva u vrijeme dok se zemlja suočava s užasavajućom prijetnjom Daesha (Islamske države) u Libiji i izvan njenih granica".
Odgoda bi samo pogoršala ionako katastrofalnu humanitarnu situaciju, upozorio je on, dodajući da je "budućnost Libije u pitanju".
"Uspjeh u stabiliziranju Libije također bi donio koristi regiji Sahela i "našem svijetu" u cjelini", dodao je Ban.