Toksini u vodi
26

Bangladeš je jedan od tekstilnih centara koji snabdijeva cijeli svijet, a tamo postoje opasne hemikalije

S. Š.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Voda u Bangladešu, koji je jedan od vodećih svjetskih tekstilnih centara koji snabdijeva cijeli svijet, sadrži opasne hemikalije koje mogu biti opasne i koje se ne mogu razgraditi više stotina hiljada godina.

Istraživanje koje je provedeno u glavnom gradu Bangladeša pokazalo je da su rijeke, jezera i voda iz slavina zagađene izrazito toksičnim hemikalijama. Ovo je važno u kontekstu toga što se u Daki nalazi ogroman broj fabrika koje se bave proizvodnjom odjeće i obuće koja se, potom, distribuira širom svijeta.

U prvoj studiji te vrste sprovedenoj u Bangladešu, globalnom modnom centru koji snabdijeva međunarodne brendove, per- i polifluoroalkilne supstance (PFAS), opće poznate kao "hemikalije zauvijek", pronađene su u 27 uzoraka vode prikupljenih u blizini tekstilnih fabrika u glavnom gradu Daki.

U mnogim uzorcima, uzetim 2019. i 2022. godine, nivoi PFAS-a bili su daleko iznad regulatornih granica postavljenih u EU i SAD-u, dok je nekoliko sadržavalo jednu ili više globalno zabranjenih hemikalija, prema izvještaju Organizacije za životnu sredinu i društveni razvoj (Esdo ) i Ipen, mreža nevladinih organizacija, piše Guardian.

PFAS su skup od oko 10.000 hemikalija koje su povezane sa širokim spektrom ozbiljnih bolesti, uključujući i neke vrste kancera.

Često će se za njih naći i naziv "zauvijek hemikalije" iz razloga što naučnici za njih kažu da bi mogle proći i stotine ili čak hiljade godina da se razgrade nakon što se proizvodi u kojima se koriste bace.

Određeni PFAS su zabranjeni na globalnom nivou prema Stockholmskoj konvenciji , čiji je Bangladeš potpisnik, a drugi su u fazi revizije. Globalni ugovor ima za cilj zaštitu zdravlja ljudi i okoliša od utjecaja postojanih organskih zagađivača.

Najviši nivoi PFAS otkriveni su u vodi uzetoj iz rijeke Karnatali koja je više od 300 puta veća od predložene granice EU. Uzorak je imao najviši nivo od dva zabranjena PFAS.

Međutim, vodeći autor studije Shahriar Hossain kaže da, s obzirom da je Bangladeš potpisnik Stockholmske konvencije, zbog toga je i dužan da reguliše nivo PFAS-a.