Barcelona planira ukinuti turističke apartmane, razlog su vrtoglave kirije nekretnina: "Idite kući"
To je budućnost sa kojom se suočavaju posjetioci centralne Barcelone za četiri godine. Kako bi zaštitile i proširile ponudu stanova za stalne stanovnike, lokalne vlasti žele da oslobode španski grad poznat po svojoj arhitekturi, plažama i katalonskoj kulturi, od 10.000 stanova licenciranih za kratkoročni najam.
Gradsko vijeće Barcelone objavila je prošlog mjeseca da neće obnoviti nijednu dozvolu za turističke apartmane nakon što istekne 2028. godina.
Zamjenica gradonačelnika Laia Bonet rekla je da grad želi turizam, koji čini 15 posto lokalne ekonomije, ali mora pomoći stanovnicima da se izbore sa vrtoglavim kirijama i cijenama nekretnina.
"Naša hitna situacija nas obavezuje, tjera nas da promijenimo način na koji radimo stvari i da prioritet stavimo stanovanje iznad naše politike za smještaj turista", rekla je Bonet.
Vlasnici nekretnina planiraju da se bore protiv ove odluke, tvrdeći da bi ukidanje kratkoročnog najma ugrozilo njihov život i ostavilo grad bez dovoljno privremenog smještaja jer oko 2,5 miliona turista je prošle godine boravilo u apartmanima.
Stanovnici grada, koji ima oko 1,6 miliona stanovnika, vodili su kampanju protiv "prekomjernog turizma" već nekoliko godina, ali antituristički sentiment je postao jači.
Tokom protesta u četvrti Las Ramblas u Barceloni ovog mjeseca, neki učesnici su uzvikivali "Idite kući!" i prskali vodenim pištoljima ljude koji su sjedili za vanjskim stolovima.
Cijene stambenih nekretnina u Barceloni porasle su u prosjeku za 38 posto u protekloj deceniji, u periodu u kojem je prosječna kirija porasla za 68 posto, prema općinskoj vladi. Kao i u drugim popularnim urbanim sredinama, mnogi mladi ljudi koji su tamo odrasli bore se da priušte sebi mjesto. Vlasti kažu da je djelimično kriv nedostatak snabdijevanja.
Kako to rade druge zemlje
New York je u septembru "razbio" kratkoročno iznajmljivanje stanova s pravilima koja zahtijevaju od vlasnika da ostanu u svojoj rezidenciji kada ugošćuju noćne goste i ograničavajući broj gostiju na dva.
Gradonačelnik Mauija rekao je prošlog mjeseca da želi ukinuti iznajmljivanje stanova za turiste kako bi pomogao u rješavanju nestašice stanova koju je pogoršao prošlogodišnji razorni požar na havajskom ostrvu.
U Italiji, amandman na nacionalno zakonodavstvo iz 2022. omogućio je gradu u laguni Veneciji da ograniči kratkoročne iznajmljivanje, ali gradska uprava nije reagovala na to.
"Industrija kao žrtveni jarac"
Prije nego što su krenuli da u potpunosti iskorijene turističke apartmane, zvaničnici Barcelone su pokušali s ograničenijim pristupima.
Njegov prethodni gradonačelnik, bivši stambeni aktivista, napravio je nekoliko poteza da reguliše tržište, uključujući zabranu iznajmljivanja pojedinačnih soba u apartmanima za boravak kraći od 31 dana u 2020. godini.
Španska konzervativna opoziciona stranka osporava regionalni zakon u Ustavnom sudu zemlje, tvrdeći da zakon krši imovinska prava i ekonomske slobode. Apartur, koji predstavlja 400 vlasnika stambenih jedinica za kratkoročni najam u Barceloni, tvrdi da je industrija postala "žrtveni jarac" u gradu koji od 2014. godine nije dao nijednu novu dozvolu za turističke apartmane.
Bonaventura Durall vodi kompaniju koja posjeduje i iznajmljuje 52 apartmana u blizini obale Barcelone. Četrdeset stanova nalazi se u zgradi koju su njegov i drugi izgradili 2010. godine kako bi se uključili u rastuću industriju kratkoročnog iznajmljivanja. On kaže da je plan opštinske vlade da postepeno ukine iznajmljivanje smještaja za odmor nepravedan i dovodi u opasnost poslovanje i njegovih 16 zaposlenih.
"Iza ovoga stoji investicija koja je stvorila radna mjesta i porezne prihode i način života, kojem će sada biti podrezana krila. Ovo je kao da odete u bar i oduzmete mu dozvolu za alkohol ili da oduzmete dozvolu taksisti da vozi taksi", naveo je on.