"Toranj 22"
27

Baza na tromeđi obavijena velom misterije: Je li pogibija američkih vojnika uopće iznenađenje?

B. H.
Foto: X.com
Foto: X.com
U sinoćnjem napadu iračkih milicija na položaje američke vojske na granici Sirije i Jordana ubijena su tri vojnika. To su prvi stradali američki vojnici od početka eskalacije na Bliskom istoku.
Napad su izveli pripadnici Islamskog otpora u Iraku, krovne grupe koja uključuje Kataib Hezbollah, Nujabu i druge grupe koje podržava Iran.

Toranj 22

Meta je bila vojna ispostava poznata kao Tower 22. Toranj 22 ima strateški važnu lokaciju u Jordanu, na krajnjoj sjeveroistočnoj tački gdje se granice zemlje susreću sa Sirijom i Irakom.

O bazi se u javnosti malo zna. Ali nalazi se u blizini garnizona Al Tanf, koji se nalazi preko granice u Siriji, i u kojem se nalazi mali broj američkih vojnika.

Tanf je baza koja je formirana nakon ekspanzije tzv. Islamske države u Sirji i Iraku, no nakon poraza terorista Amerikanci se nisu povukli. Mnogi su zaključili da de facto ilegalna baza u Siriji služi za obuzdavanja iranskog vojnog utjecaja u istočnoj Siriji.

Toranj 22 nalazi se dovoljno blizu američkih trupa u Tanfu da bi potencijalno mogao pomoći u njihovoj podršci, dok bi se također potencijalno suprotstavio milicajama koje podupire Iran u tom području.

Glas saveznika

Sama baza se nalazi u graničnom pojasu, ali zakonski na teritoriji Jordana. Jordanska vojska jedan je od najvećih primatelja inostranog vojnog finansiranja Washingtona.

Jordan ima stotine američkih instruktora i jedan je od rijetkih regionalnih saveznika koji održavaju opsežne vježbe s američkim trupama tokom cijele godine.

Od početka sirijskog građanskog rata 2011. godine, Washington je potrošio stotine miliona dolara kako bi pomogao Ammanu da uspostavi razrađeni sistem nadzora poznat kao Program granične sigurnosti kako bi se zaustavila infiltracija raznih boraca iz Sirije i Iraka.

Jordan se nakon napada oglasio i osudio što je nazvao "terorističkim napadom". Jordan, vjerni američki saveznik, izrazio je svoju predanost bliskoj suradnji s Washingtonom kako bi se navodno povećala sigurnost duž njegove granice.

Biden osuđuje, a Iran negira

Američki predsjednik Joe Biden osudio je napad nazvavši ga "posve nepravednim".

Biden je okrivio "radikalne militantne grupe koje podržava Iran i djeluju u Siriji i Iraku", vjerovatno misleći na grupu Islamski otpor u Iraku koji je ranije ovog mjeseca najavio da će eskalirati svoje napade nakon što su SAD izvele nekoliko racija u Iraku i ubile vojnog dužnosnika u centralni Bagdad.

Američki predsjednik također je ponovno potvrdio da američke snage sada "još uvijek prikupljaju činjenice o ovom napadu".

"Mi ćemo nastaviti s njihovom obavezom u borbi protiv terorizma. I ne sumnjajte sve odgovorne ćemo u jednom trenutku pozvati na odgovornost i to na način koji mi odaberemo", kazao je jučer Biden.

Iran se distancirao od napada, kazavši kako niti jedna grupa u Iraku, ali i u ostatku regije ne prima komande iz Irana.

"Grupe otpora u regiji ne primaju naredbe od Islamske Republike Iran u svojim odlukama ili akcijama", rekao je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanaani.

Iran ne pozdravlja širenje sukoba u regiji, ali se neće miješati u način na koji skupine odluče "podržati palestinsku naciju" ili se braniti, dodao je Kanaani.

Nije javno poznato koliko je američkih trupa zapravo stacionirano na Tornju 22. Također su nejasne vrste oružja koje se čuva te koju protuzračna odbranu koriste, koja je očigledno zakazala.

Američki predsjednik je pod pritiskom da odgovori, a pojedini zastupnici u američkom kongresu su otvoreno pozvali na izvođenje raketnih napada na Iran.

Šta će Biden odlučiti i da li će biti odgovora direktno prema Iranu ili grupacijama u Iraku vjerovatno će biti poznato u narednim danima.