U tekstu sporazuma navodi se da je odluka donesena u skladu sa Briselom i ima za cilj "smanjenje zavisnosti od uvoza ruskih energenata kako bi se privreda i domaćinstva zaštitili od novih rizika cijena i snabdijevanja".
U dokumentu se ističe da će se postepeno ukidanje ruskog gasa desiti kao dio opće strategije za transformaciju energetskog sistema, koja podjednako uzima u obzir dekarbonizaciju, sigurnost snabdijevanja i pristupačnost za domaćinstva, preduzeća i industriju.
"Posebna pažnja se mora posvetiti tome da se domaćinstvima i preduzećima pruži najbolja moguća podrška u ovoj promjeni", dodaje se u dokumentu.
U međuvremenu, ostaje nejasno kako će Beč postići postupno ukidanje do 2027. godine, s obzirom na to da je Socijaldemokratska partija Austrije (SPO), druga najveća stranka u parlamentu, nedavno odbacila Zakon o plinu, koji su predložili Zeleni, i da je prethodna Vlada produžila ugovor sa Gazpromom do do 2040. godine.
Nekada glavni snabdjevač EU gasom Gazprom je posljednjih mjeseci povećao uvoz prirodnog gasa u Evropu za gotovo četvrtinu.
Nivo izvoza dramatično je opao 2022. godine nakon zapadnih sankcija i sabotaže gasovoda "Sjevernog toka".
U međuvremenu, Rusija je preusmjerila isporuke gasa na istok, povećavši prodaju sa Pekingom za gotovo polovinu od onoga što je isporučeno prije 2022. godine.