Beč u posljednjih 20 godina smanjio emisije štetnih gasova za 31 posto

Kako su saopćili iz Međunarodnog ureda Grada Beča u Sarajevu, prema podacima austrijskog Zavoda za zaštitu okoline, najveće smanjenje bilo je u sektorima energije, zgrada i saobraćaja, zahvaljujući manjoj upotrebi fosilnih goriva, prelasku na obnovljive izvore energije i snažnim ulaganjima u javni prijevoz i biciklističku infrastrukturu.
"Klimatska zaštita u Beču nije samo plan, već stvarnost. Postavili smo temelje za ambiciozne ciljeve, poboljšali kvalitet zraka i života za više od dva miliona ljudi", izjavio je gradonačelnik Beča Michael Ludwig.
Grad planira ostvariti klimatsku neutralnost do 2040. Veliki pomaci ostvareni su u grijanju - smanjena je upotreba plina, a sve više zgrada prelazi na obnovljive sisteme. U saobraćaju je smanjena potrošnja dizela kod teških teretnih vozila.
Beč je od 2020. pet puta povećao solarne kapacitete i do 2030. želi dostići 800 megavata maksimalne snage (MWp), čime bi se mogle pokriti potrebe četvrtine domaćinstava. Istovremeno se transformišu javni prostori - uređeno je više od pola miliona kvadrata zelenih površina, uključujući 18 novih parkova, sa ciljem borbe protiv urbanih vrućina.
U novogradnji je zabranjeno uvođenje sistema grijanja na fosilna goriva, a program "Riješimo se gasa" širi se sa 100 na 200 zgrada koje prelaze na održive izvore. Beč ulaže i u kružnu ekonomiju kroz strategiju grada bez otpada, fokusirajući se na reciklažu, popravke i pametno upravljanje resursima.
Razvija se i strategija za očuvanje biodiverziteta. Naime, stvaraju se nova zaštićena područja, kao što je Park biodiverziteta u Donaustadtu ili prirodna oaza na prostoru nekadašnje ranžirne stanice Breitenlee.
"Zeleni projekti znače čišći zrak, bolje zdravlje, niže troškove i kvalitetniji život. U tome je snaga zelene tranzicije", zaključio je član bečke gradske vlade za klimu Jürgen Czernohorszky, saopćili su iz Međunarodnog ureda Grada Beča u Sarajevu.