Osuđivan u BiH
76

Bh. državljanin u Wagneru: Vratit ću se u Bosnu kada ne bude granica, kada bude sve po ruskom

B. H.
Foto: Telegram
Foto: Telegram
Ljubiša Božić ranije osuđivan i više puta hapšen je državljanin Bosne i Hercegovine koji na ukrajinskom ratištu ratuje za rusku plaćeničku grupu Wagner.
Rođeni Banjalučanin je službeno u policiji u Banjoj Luci promijenio identitet te se sada predstavlja kao Aleksandar Velimirović. Od 14. novembra na ruskoj društvenoj mreži VKontakte objavljuje fotografije u vojnim uniformama, videa na kojima se vide maskirane osobe koje koriste oružje, ali i pakete s hranom i drugim potrepštinama za koje navodi da su namijenjeni ruskoj vojsci u Ukrajini.

U razgovoru za Radio Slobodna Evropa kaže: "Vratit ću se u Bosnu kad ne bude granica između nas", tj. kad sve bude "po ruskom".

U Ukrajinu je otišao u proljeće 2022. godine, prema vlastitom priznanju već godinu dana je na frontu ili u Rusiji. Podsjećamo, pridruživanje stranim vojskama je krivično djelo u BiH.

Vrijeđao vjernike ispred džamije u Banjoj Luci

Božić je od ranije poznat policijskim agencijama u BiH. Prvi problem sa zakonom, kako je utvrdio RSE, bio je 2010. godine. Zbog otmice je osuđen na dva mjeseca zatvora i odslužio je kaznu.

Drugi incident Božić, kasnije Velimirović, imao je u junu 2016. kad je uhapšen jer je vrijeđao vjernike ispred džamije u Banjoj Luci. Božić je, javili su mediji, kažnjen prekršajno s 200 KM, a Nezavisne novine su javile da se putem ovog medija izvinio zbog ispada.

Treći put je upašen kada se dovodio u vezu s ratom u Ukrajini. Uhapšen je na Aerodromu u Sarajevu, 20. septembra 2020 kada ga je privela Granična policija BiH.

Lijevo Ljubiša Božić, fotografija s Facebooka iz 2017. godine; Desno fotografija s VKontakte profila Muzykant Sasha, 2023. godina.
Lijevo Ljubiša Božić, fotografija s Facebooka iz 2017. godine; Desno fotografija s VKontakte profila Muzykant Sasha, 2023. godina.

Istog dana Božić je ispitan u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), koja inače postupa u slučajevima sumnje na sudjelovanje na stranim ratištima. Iz SIPA-a su nakon više upita odgovorili da je Božić saslušan u svojstvu osumnjičene osobe, nakon čega je uz izvještaj predan Tužilaštvu BiH na postupanje.

Iz Tužiteljstva su za RSE kazali da je donesena naredba o obustavi istrage u ovom slučaju.

"Odluka je donesena, jer nije bilo dovoljno dokaza o počinjenju kaznenog djela. Dokazi su se sastojali, uglavnom, od posrednih saznanja i teško provjerljivih informacija na društvenim mrežama", napisali su u saopćenju i dodali da se u slučaju novih dokaza ili informacija, istraga može ponovo pokrenuti.

Tvrdi da nije na ratištu

Božić, odnosno Aleksandar Velimirović, potpisao ugovor s Wagner grupom i da se nada da će dobiti rusko državljanstvo.

U januaru je u videu Dejana Berića, državljanina Srbije koji se nalazi u Rusiji i protiv koga se u Srbiji vodi postupak zbog učešća u ratu u Ukrajini, pomenut Aleksandar iz BiH koji je u Ukrajini.

Prvi kontakt s bh. državljaninom RSE je ostvario na ruskoj društvenoj mreži Vkontakte. Na prijedlog Božića / Velimirovića kontakt je nastavljen na Telegramu. Na pitanje zašto je otišao i pridružio se ruskoj vojsci, između ostalog, odgovara:

"A zašto ne?".

Pitao je i zašto ga zove neko iz entiteta Federacija, umjesto neko iz Republike Srpske "ako sam ja iz Republike Srpske".

"Ja nisam toliko glup što bih ja došao sad kući, gdje bi bilo mnogo pitanja. Lično, ja sam na rusku stranu. Ja se nalazim na ruskoj strani, da. Lično, kući ću doći tog momenta kad bude prohod čitav i kad sve bude po ruskom, sve. Rusija čeka moment da to uradi", kazao je tokom razgovora.

"Ja znam da ste vi u SIPA-i, da radite tamo. Sve mogu sakriti, obrisati profile. Pričam s vama s ruskog telefona", rekao je tokom razgovora.

Rekao je i da je njegov posao da odvozi pomoć, hranu i ostale potrepštine ruskoj vojsci. Tvrdi da nije na ratištu, a da su fotografije i videosnimci koje objavljuje slučajno tu, da ne znače ništa.

"Kakva je vama korist od toga što vi znate o meni, kad ću ja doći s novim pasošem i imenom, ako ikad dođem u Bosnu", kazao je za RSE.

Učešće u stranim ratnim sukobima je u BiH krivično djelo

Sedam osoba iz BiH se istražuje zbog sumnje da su se pridružili ruskoj vojsci. Nekoliko osoba za koje se sumnja da su na ukrajinskoj strani su već živjele duži niz godina u Ukrajini, što se razlikuje od odlazaka na ratište iz BiH u prethodnoj godini.

Prethodno je na Sudu BiH procesuiran Gavrilo Stević, no pravosnažno je oslobođen svih optužbi jer nije dokazano da se borio.

Do sada su u Bosni i Hercegovini sankcionisane osobe koje su ilegalno pristupale vojnim konfliktima u Iraku i Siriji i pridruživale se terorističkim i militantnim grupama poput "Islamske države" i "Al-Nusra fronta". Od 2014. godine, pridruživanje stranim vojnim ili paravojnim organizacijama predstavlja krivično djelo u BiH.

Prema Krivičnom zakonu, kazne za ovo djelo variraju u zavisnosti od okolnosti i mogu biti između tri mjeseca i deset godina zatvora.