Biden razgovarao s Guterresom o pandemiji i klimatskim promjenama
Još uvijek aktuelni američki predsjednik Trump je klimatske promjene proglasio "prevarom" i 2017. godine je SAD povukao iz globalnog dogovora o suzbijanju klimatskih promjena i ta odluka je stupila na snagu 4. novembra ove godine. Biden se, s druge strane, obavezao da će se ponovo pridružiti ovom dogovoru.
Trump je također ukinuo američko finansiranje Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i povukao zemlju iz članstva te organizacije, što bi trebalo biti formalizovano u junu sljedeće godine. Američki predsjednik optužio je WHO da je "igračka u rukama Pekinga".
Biden je najavio da će i tu Trumpovu odluku poništiti i već je s direktorom WHO-a Tedrosom Adhanomom Ghebreyesusom razgovarao o daljnjoj saradnji.
Guterres i Biden također su razgovarali o "odgovoru na humanitarne krize, jačanju održivog razvoja, održavanju mira i rješavanju sigurnosnih kriza, kao i o promovisanju demokratije i ljudskih prava", navedeno je u saopćenju Bidenovog tima.
Biden je izrazio duboku zabrinutost Guterresu zbog eskalacije nasilja u Etiopiji i rizika po civilno stanovništvo zbog toga.
Premijer Etiopije Abiy Ahmed pohvalio je u ponedjeljak svoje trupe zbog istiskivanja sjevernog pokreta, ali čelnik tigrajanskih snaga rekao je da se još uvijek opiru strahu od dugotrajnog gerilskog sukoba.
Gotovo jednomjesečni rat usmrtio je stotine, a možda i hiljade ljudi, poslao izbjeglice u Sudan, okupirao Eritreju i potaknuo rivalstvo među bezbrojnim etničkim grupama Etiopije.
Guterres je razgovarao s Abiyem u nedjelju, rekao je glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric, pozivajući na puno poštivanje ljudskih prava i pristup humanitarnoj pomoći, piše Reuters.
"Generalni sekretar je također rekao da je Etiopiji potrebno istinsko pomirenje, bez diskriminacije, gdje bi se svaka zajednica trebala osjećati poštovano i biti dio Etiopije", rekao je Dujarric novinarima u ponedjeljak.