Na taj način, Biden je poništio jedan od najagresivnijih poteza ranije administracije prema međunarodnim institucijama i zvaničnicima.
U saopćenju američkog državnog sekretara Antony Blinkena navodi se da SAD izražava snažno neslaganje s nekim akcijama suda, sa sjedištem u nizozemskom gradu Den Haagu koji je nadležan za bavljenje optužbama za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine. SAD nisu jedna od 120 zemalja članica ICC-a.
"Mi, ipak, vjerujemo da će se našim brigama bolje baviti putem diplomatije umjesto uvođenja sankcija", kazao je Blinken.
Američki predsjednici od Billa Clintona izražavali su duboku rezerviranost prema ICC-u, iako su neki, među kojima i Barack Obama, pristali na limitiranu saradnju sa sudom.
Američke sankcije uvedene su protiv glavne tužiteljice ICC-a Fatou Bensoude i čelnika odjela za jurisdikciju suda, Phakisa Mochochoka, zbog insistiranja na istragama protiv SAD-a i njihovih saveznika, prije svih Izraela, zbog navodnih ratnih zločina.
Trumpova administracija bila je, ipak, otvoreno neprijateljski nastrojena prema tribunalu i žestoko je kritikovala Bensoudu i ostale zbog krivičnih progona protiv Amerikanaca za američke akcije u Afganistanu i protiv Izraelaca zbog njihovih akcija protiv Palestinaca.
Izrael nije članica ICC-a i skupa sa SAD-om odbacuje palestinski zahtjev za članstvom u međunarodnom sudu, jer kako tvrde, Palestina nije država.
Blinken navodi da SAD smatra odgovornost za zločine kao interes nacionalne sigurnosti, i ukazao je na američku podršku drugima, prenosi Associated Press.