Bidenova administracija zatražila pomoć javnosti u regulaciji sistema vještačke inteligencije
Federalni regulatori traže od javnosti da da svoje mišljenje o politici koja bi sisteme umjetne inteligencije (AI) smatrala odgovornim i pomogla u upravljanju rizicima od brzo rastuće i moćne tehnologije.
Kako programi poput ChatGPT-a dobijaju na popularnosti zbog svoje zadivljujuće sposobnosti da odgovore na pisana pitanja sa ljudskim odgovorima, kreatori politike i tehnološki stručnjaci sve su više zabrinuti za njihov potencijal za zloupotrebu, uključujući kako umjetno generirani izvještaji mogu brzo širiti izmišljene i lažne informacije. Sada kada ChatGPT ima više od 100 miliona aktivnih korisnika mjesečno, vlada počinje proučavati kako bi ovi programi trebali biti regulirani.
Nacionalna uprava za telekomunikacije i informacije, agencija Ministarstva trgovine koja savjetuje Bijelu kuću o telekomunikacijskoj i informacionoj politici, zatražila je u utorak povratne informacije od javnosti dok radi na razvoju politika kako bi se "osiguralo da sistemi umjetne inteligencije (AI) rade, kako se tvrdi, bez nanošenja štete. "
Agencija želi da javnost procijeni kako je najbolje kreirati pravila za AI revizije, procjene, sertifikacije i druga sredstva kako bi se osiguralo da AI programi "funkcionišu kako se tvrdi".
"Odgovorni sistemi vještačke inteligencije mogli bi donijeti ogromne koristi, ali samo ako se pozabavimo njihovim potencijalnim posljedicama i štetama. Da bi ovi sistemi dostigli svoj puni potencijal, kompanije i potrošači moraju da im vjeruju", rekao je Alan Davidson, pomoćnik ministra za trgovinu za Administrator komunikacija i informacija i NTIA.
"Naša istraga će dati informacije o politikama koje podržavaju AI revizije, procjene rizika i sigurnosti, certifikate i druge alate koji mogu stvoriti zarađeno povjerenje u AI sisteme", dodao je Davidson.
Predsjednik Joe Biden je prošle sedmice rekao da ostaje da se vidi da li je AI opasna.
"Tehnološke kompanije imaju odgovornost, po mom mišljenju, da se uvjere da su njihovi proizvodi sigurni prije nego što ih objave u javnosti“, rekao je on.
Kancelarija za nauku i tehnologiju Bijele kuće objavila je Nacrt za AI Bill of Rights koji opisuje vodeće principe za razvoj AI uključujući sigurnost, privatnost podataka, zaštitne mjere za sprječavanje diskriminacije od strane AI algoritama i još mnogo toga.