Stigla nova poruka
21

Bidenova upozorenja i planovi Irana: Da li je Trump meta na listi Iranske revolucionarne garde?

Piše: B. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Iran je sredinom oktobra preko švicarskih diplomata poslao pisanu poruku u kojoj navodi da neće pokušati ubiti Donalda Trumpa, izjavio je američki zvaničnik za Wall Street Journal.
Poruka je uslijedila nakon što je Bidenova administracija preko Švicarske poslala upozorenje da bi pokušaj atentata na Trumpa smatrala ratnim činom, naveo je zvaničnik.

Privatna poruka Washingtona odražavala je javna upozorenja Bidenove administracije o potencijalno ozbiljnim posljedicama atentata.

The Wall Street Journal prvi je izvijestio o iranskoj poruci. Švicarska zastupa diplomatske interese SAD-a u Teheranu, budući da Iran i Sjedinjene Države nemaju zvanične diplomatske odnose.

U julu je Bidenova administracija došla do obavještajnih podataka o iranskom planu atentata na Trumpa, što je dovelo do povećanja sigurnosti njegove kampanje od strane Tajne službe.

Prošle sedmice, Ministarstvo pravde SAD-a optužilo je jednog iranskog državljanina za planiranje atentata na Trumpa kao dio ugovorenog ubistva.

U krivičnoj prijavi navodi se da je osumnjičenom planiranje ubistva naredio zvaničnik iz Islamske revolucionarne garde (IRGC), vojne i kontraobavještajne agencije koju je Trumpova administracija 2019. godine proglasila terorističkom organizacijom.

Zvaničnik je od osumnjičenog tražio da do sredine oktobra izradi plan za atentat, uz upozorenje da će IRGC pauzirati plan do nakon predsjedničkih izbora u SAD-u ako plan ne bude gotov, smatrajući da će Trump izgubiti izbore, što bi olakšalo plan.

Rok se čini usklađenim s vremenom slanja poruke Švicarskoj.

Ministarstvo pravde SAD-a navelo je da je ovaj plan dio iranskih nastojanja da se osvete za smrt iranskog generala Qasema Soleimanija, kojeg je 2020. godine, tokom Trumpovog mandata, u Bagdadu ubila američka bespilotna letjelica na Trumpovu naredbu.

Trumpova kampanja je u septembru obaviještena o iranskim pokušajima atentata, a njegov glasnogovornik Steven Cheung nazvao je plan "pokušajem destabilizacije i stvaranja haosa u Sjedinjenim Državama".

Iranski ministar vanjskih poslova prošle je sedmice negirao umiješanost svoje zemlje u zavjeru, nazvavši optužbe "fabriciranim" i "odvratnom zavjerom".

Trump je ranjen u pokušaju atentata u Butleru, u Pennsylvaniji, u julu. Zvaničnici nisu pronašli nikakvu povezanost između napadača u tom slučaju i iranskog plana.

Trumpova kampanja je također optužila Iran za pokušaj hakiranja u junu, a američke agencije su kasnije tvrdile da je Iran stajao iza napora da kompromituje predsjedničke kampanje obje stranke.

Iran je također negirao te optužbe, a njegov ambasador pri Ujedinjenim narodima izjavio je u septembru za državnu agenciju Fars da su one "potpuno neutemeljene, bez ikakve vjerodostojnosti i legitimiteta" te "nikako prihvatljive."

U međuvremenu, Elon Musk se u ponedjeljak sastao s iranskim ambasadorom pri Ujedinjenim narodima, dan prije nego što je Donald Trump imenovao osnivača SpaceX-a za jednog od čelnika novoformiranog Odjela za efikasnost vlade.