Bijela kuća najavila nove propise o metanu za smanjenje zagađenja od proizvodnje fosilnih goriva
Ovo je dio šireg napora da se uhvati ukoštac s klimatskim promjenama, koji su zvaničnici Bijele kuće predstavili na Konferenciji Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama.
Nova pravila, koja je predložila Agencija za zaštitu životne sredine, imaju za cilj da smanje emisiju metana za novu i postojeću infrastrukturu za naftu i gas, čime se smanjuje znatan izvor zagađenja od kompanija za proizvodnju fosilnih goriva. Propisi ciljaju na curenje metana i slučajeve kada se metan namjerno ispušta ili spaljuje tokom proizvodnog procesa.
Metan je moćan gas koji izaziva efekat staklene bašte, koji se oslobađa u atmosferu kada se ugalj, nafta i prirodni gas kopaju i transportuju, ali mikrobi također emituju metan u okruženjima s niskim sadržajem kisika. Emisije metana su odgovorne za otprilike 30 posto globalnog zagrijavanja od predindustrijskih vremena, prema Programu UN-a za okoliš.
Procjenjuje se da će 75 posto emisija metana biti pokriveno novim pravilima EPA-e, prema visokim zvaničnicima administracije.
Pored propisa EPA-e, visoki zvaničnici administracije rekli su da će se više od 80 zemalja pridružiti SAD-u i Evropskoj uniji u obećanju da će zajednički smanjiti svjetsku emisiju metana za 30 posto do kraja decenije.
Najava je ključni događaj u globalnoj borbi protiv klimatskih promjena i ono što će vjerovatno pomoći Bidenu da signalizira saveznicima da Sjedinjene Američke Države poduzimaju ozbiljne mjere po pitanju klime, čak i dok podjele unutar njegove vlastite stranke prijete drugim aspektima predsjednikove klimatske agende.
Metan čini mnogo manji procenat globalnih emisija gasova staklene bašte u poređenju s ugljendioksidom, ali molekularna struktura metana čini ga sposobnijim da lakše apsorbuje toplotno zračenje, što znači da može izazvati znatno kratkoročno zagrijavanje.
Istraživanje objavljeno prošle godine u časopisu Earth System Science Data otkrilo je da ljudske aktivnosti doprinose oko 60 posto globalnih emisija metana. Poljoprivreda čini otprilike dvije trećine te brojke, a proizvodnja i upotreba fosilnih goriva čine većinu ostatka, pokazalo je istraživanje.
EPA-ina pravila bit će strožija od propisa o emisiji metana, koji su bili postavljeni 2016. godine za vrijeme Obamine administracije. Ta pravila je ublažio bivši predsjednik Donald Trump, ali su standardi metana vraćeni ubrzo nakon što je Biden preuzeo dužnost.
Sarah Smith, programska direktorica u Clean Air Task Force, neprofitnoj zagovaračkoj grupi, pozdravila je učešće čelnika SAD-a i EU u pokretanju takozvanog Globalnog obećanja o metanu.
"Predugo je ovaj moćni super zagađivač pao s dnevnog reda na glavnim klimatskim samitima, dok su njegove emisije porasle na vrhunske vrijednosti svih vremena, gurajući našu planetu bliže potencijalno nepovratnim prijelomnim tačkama", rekao je Smith u izjavi.