Po Lukašenkovoj naredbi
2

Bjelorusija MiG-ovima primorala putnički avion da sleti u Minsk kako bi uhapsila opozicionara

B. R.
MiG-29 (Foto: EPA-EFE)
MiG-29 (Foto: EPA-EFE)
Avion u kojem je bio Roman Protaševič, jedan od tvoraca kanala na aplikaciji Telegram koji je popularan među bjeloruskom opozicijom, je bio primoran sletjeti u Minsk. To se desilo nakon što je bjeloruski predsjednik tražio angažman vojnog aviona MiG-29.

Avion prevoznika Ryanair je letio od Atene do Vilniusa. Aleksandar Lukašenko, autokratski predsjednik Bjelorusije, je tražio da se angažuje borbeni avion da bi primorao avion Ryanaira da sleti u Minsk, a sve kako bi se 26-godišnji Protaševič uhapsio. U avionu je bilo 170 putnika iz najmanje 18 država.

Reagovala je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Poručila je da je ovaj čin neprihvatljiv i da se mora omogućiti nastavak putovanja.

"Krajnje je neprihvatljivo primorati avion Ryanaira, koji saobraća od Atene do Vilniusa, da sleti u Minsk. Svim putnicima odmah mora biti omogućeno da dođu u Vilnius i mora im biti zagarantovana sigurnost. Bilo kakav nasilni čin u međunarodnom zračnom saobraćaju mora biti suočen sa posljedicama", ukazala je von der Leyen.

Reagovao je i litvanski predsjednik Gitanas Nauseda koji je bjelorusko ponašanje nazvao "odvratnim", te je zatražio od Lukašenka da oslobodi Protaševiča.

Bjeloruska vlast tvrdi da se odlučila djelovati jer je imala informaciju da je u avionu postavljena bomba. No, prema pisanju lista New York Times, Lukašenkov režim se vrlo često koristi varkama kako bi se obračunao s političkim protivnicima.

Iz Lukašenkovog ureda su saopćili da je on lično naredio da se angažuje borbeni avion MiG-29. Kako je navedeno, nedvosmisleno je naređeno da avion promijeni smjer i da sleti. U Ministarstvu odbrane Bjelorusije su istakli da su zračne odbrambene snage bile na visokom stepenu pripravnosti.

Po slijetanju Ryanairovog aviona u Minsk, Protaševič je uhapšen, a u avionu nije pronađena bomba, prenosi bjeloruski portal Mlyn.by. Protaševič je jedan od tvoraca kanala na mobilnoj aplikaciji Telegram koji je postao među najpopularnijim za izražavanje stavova opozicije.

Roman Protaševič (Foto: EPA-EFE)
Roman Protaševič (Foto: EPA-EFE)

Većina medija koji nisu pod kontrolom vlasti su ugašeni, a to se desilo tokom prošlogodišnjih predsjedničkih izbora. Protestovali su građani koji su sumnjali u regularnost izbora.

Protašević posljednjih nekoliko godina živi u Litvaniji u egzilu jer je strahovao da će u svojoj državi biti pritvoren. U Bjelorusiji se tereti za poticanje mržnje i masovne nerede, te mu prijeti 12-godišnji pritvor.

Uhapšen je nakon nekoliko masovnih protesta protiv Lukašenkovog režima. Demonstranti nisu uspjeli svrgnuti Lukašenka koji autokratski vlada više od 26 godina. Uhapšeno je više od 32.000 demonstranata, a najmanje četiri osobe su preminule tokom protesta. Reakcija policije je bila brutalna.

Lukašenko je uspio ugušiti proteste i to uz pomoć ruskog predsjednika Vladimira Putina. Značajno je i to što mu je represivni aparat ostao odan.

Glavna Lukašenkova protivnica na posljednjim predsjedničkim izborima bila je Svetlana Tihanovskaja. Slijetanje Ryanairovog aviona u Minsk je nazvala "operacijom specijalnih službi za otmicu aviona, a u cilju zadržavanja aktiviste i blogera Romana Protaševiča".

Kako je kazala, niti jedna osoba koja leti avionom iznad Bjelorusije više ne može biti sigurna, piše New York Times. Ona također živi u Litvaniji u egzilu.