Nakon referenduma
19

Boško Jakšić za Klix.ba: Pred Turskom je period tenzija i nestabilnosti

Piše: Ibro Č.
Boško Jakšić (Foto: Medija Centar Beograd)
Boško Jakšić (Foto: Medija Centar Beograd)
Boško Jakšić, vanjskopolitički komentator i novinar iz Beograda, precizno je secirao politiku Recepa Tayyipa Erdogana, kazavši da je veliko pitanje kako će predsjednik Turske nakon jučerašnjeg referenduma pročitati poruku da je gotovo polovina, od 48 miliona birača koliko ih je izašlo na referendum, bilo protiv njega.

Jakšić smatra da je pred Turskom period tenzija i nestabilnosti na unutrašnjem planu, a da će to svakako imati svoje refleksije na odnose sa Evropskom unijom, Amerikom, Rusijom, ali i na pozicje Turske prema ratu u Siriji.

"Poslije jedne decenije veoma uspješnog rasta Turske i ekonomskog buma koji je bio popraćen političkom stabilnošću, plašim se da dolazi vrijeme nestabilnosti. Pitanje je da li će Erdogan uvažavati glas polovine koja je glasala protiv proširivanja predsjedničkih ovlasti. Ako treba da prognoziram, mislim da neće. On će nastaviti sa svojim programom i u ovako podijeljenoj Turskoj. Mislim da je pred Turskom period tenzija i nestabilnosti na unutrašnjem planu. A nestabilnost u Turskoj je jako opasna, jer može imati globalne posljedice", upozorava Jakšić.

Foto: EPA
Foto: EPA

Dodaje da će unutrašnji otpor u toj zemlji dobijati i veću podršku spolja, kazavši da Erdogan rizikuje da uništi veći dio onoga što je dosad stvorio.

"Mislim da i Evropa ima svoj udio krivice što je to tako. Turska je zemlja sa najdužim statusom zemlje kandidata, a ni sa kakvim perspektivama da bude primljena u Evropsku uniju. Sve je to uticalo da Erdogan počne Tursku okretati ka Bliskom istoku, Kavkazu i ka Balkanu, odnosno da ima sve manje ambicija za ulazak u Evropsku uniju", karegoričan je Jakšić.

Prema njegovim riječima, Evropska unija nosi krivicu iz svojih pragmatskih, sebičnih razloga, što je stvorilo pogodne okolnosti za Erdoganove autoritarne ambicije.

"Evropa isto tako šuti na politiku Viktora Orbana ili na autoritarne tendencije koje vidimo ovdje kod našeg Aleksandra Vučića. Iz različitih je razloga to tolerisala, a onda se iznenadi autoritarnošću Erdoganove vladavine. A on apsolutno jeste autoritaran vladar. I on nije jedini u Evropi, uključujući i one koji su u Evropskoj uniji. Mislim da su utemeljene kritike turske opozicije da je referendum uvod u autokratiju", navodi Jakšić.

Ističe da u posljednje tri godine, otkako je Erdogan preuzeo predsjedničku funkciju, jasno pokazuje ambiciju da preuzme dodatnu kontrolu nad zemljom, iako je veliku kontrolu imao i prije toga.

"On je i prije toga uspostavio kontrolu nad sudstvom, uspostavio kontrolom nad vojskom, policijom... Dakle, postavio je svoje ljude na najvažnija mjesta. Ne trebamo ni govoriti o medijima: Turska je na prvom mjestu u svijetu po broju novinara koji se nalaze u zatvorima. To su bile pretpostavke koje su potvrđivale i pokazivale njegovu ambiciju da dodatno uzme vlast. I ovo jeste svakako najozbiljnija reforma Turske od Ataturkovih vremena", zaključio je ugledni beogradski novinar Boško Jakšić za Klix.ba.