Dogovor s diplomatama
35

Brisel: Romska međunarodna zajednica će predstavljati sve Rome u EU

Piše: A. L.
Detalj sa sastanka u Briselu
Detalj sa sastanka u Briselu
Romska međunarodna zajednica (IRU) dogovorila je na sastanku u Briselu sa diplomatama iz Evropske unije i ambasadorima da će ubuduće predstavljati sve Rome Evropske unije sa posebnim osvrtom na balkanske zemlje koje još nisu punopravne članice.

Kako je saopćeno iz IRU-a to je najvažniji iskorak od 1971. godine, odnosno definisanja naziva Rom, jezika romski i romske zastave.

Visoku delegaciju IRU-a predvodio je predsjednik Cioaba Dorin, a sastancima su prisustvovali i potpredsjednik Mehmed Mujić, potpredsjednica Slađana Vulin i još jednim potpredsjednikom Kasimom Ćizmićem. Također su bili prisutni i članovi Adam Victo (Rumunija), Tara Mihajlo i Rose Lothar (Njemačka).

Uspostavljena je bliska saradnja i dogovoreno je da se IRU-1971 uključi u sve aktivnosti koje se tiču romskih zahtjeva. IRU-1971 će predstavljati sve Rome EU, sa posebnim osvrtom na balkanske zemlje koje nisu još punopravne članice EU. O poštovanju ljudskih prava u predpristupnim pregovorima za EU tražiće se mišljenje IRU-1971 o odnosu prema Romima. U BiH je veliki ustavno-politički problem diskriminacija svih koji nisu konstitutivni narodi. U Briselu je otvorena kancelarija IRU-1971, a sada je prioritet formiranje prve Ambasade Roma u Briselu", saopćeno je.

Kako kažu, ovo je za Rome veliki korak naprijed "koji nagovještava još bolju saradnju i uvažavanje Roma u EU i svijetu."

"U saradnji sa vladama pojedinih zemalja i resornim ministarstvima IRU-1971 će analizirati i vršiti reviziju, kao i nove planove za sve romske probleme koje imaju ili ih rješavaju, tu se misli prvenstveno na probleme stanovanja, zapošljavanja, školstva, zdravstva, kulture, ali i vrlo bitne srodne projekte koje finansijski podržavaju strukture EU kriz fondove i konkurse. IRU-1971 ima jedinstven cilj u svijetu, to je podrška Romima koji žele da se razvijaju i uključuju u savremene strukture svih, prvenstveno državnih, institucionalnih sistema, barem u mjeri u kojoj procentualno žive na tom području. Tolerancija na diskriminaciju mora biti nula", kazali su.

Kako dodaju, u BiH će biti otvorena kancelarija IRU-1971, gdje će se na pojednostavljen način dobijati pomoć u savladavanju diskriminatornih barijera, "jer je mnogo lakše reagovati kada imamo podršku međunarodnih faktora i uvažavanje domaćih."

"IRU-1971 je otvorena za sva romska udruženja i pojedince, ali i za druge građane BiH koji žele saradnju ili pomoć. Živimo za dan kada se nećemo boriti za elementarna ljudska prava, nego da IRU-1971 ima samo protokolarne aktivnosti u predstavljanju Roma", zaključili su.