Kampanja Interpola
15

Britanka identifikovana 31 godinu nakon brutalnog ubistva u Belgiji, porodica prepoznala tetovažu

I. M.
Foto: Interpol
Foto: Interpol
Britanka je identifikovana više od 30 godina nakon njenog ubistva u Belgiji. Porodica Rite Roberts uočila je njenu prepoznatljivu tetovažu u izvještaju BBC-a, prema izvještaju policijske agencije Interpol.

Posljednji kontakt Rita Roberts sa svojom porodicom imala je putem razglednice u maju 1992. godine. Njeno tijelo pronađeno je sljedećeg mjeseca.

"Naša strastvena, puna ljubavi i slobodoumna sestra je okrutno ubijena. Iako je vijesti bilo teško obraditi, nevjerovatno smo zahvalni što smo otkrili šta se dogodilo Riti", rekli su članovi porodice u saopćenju koje dijeli Interpol.

Rita Roberts je bila jedna od 22 ubijene žene koje je policija u Evropi pokušavala da identifikuje kroz kampanju pokrenutu ranije ove godine, pod nazivom Operacija "Identifikuj me".

Kampanja je bila prvi slučaj kada je Interpol izašao u javnost sa listom takozvanih crnih obavijesti, tražeći informacije o neidentifikovanim tijelima. Takva obavještenja se obično distribuiraju samo interno među Interpolovom mrežom policijskih snaga širom svijeta.

Većina žrtava bila je u dobi između 15 i 30 godina. Potpuna lista, koja je dostupna na Interpolovoj web stranici, uključuje detalje o ženama, fotografije mogućih identifikacionih predmeta, a u nekim slučajevima i nove rekonstrukcije lica i informacije o slučajevima.

Roberts je otputovala iz svog doma u Cardiffu u belgijski grad Antwerpen u februaru 1992. godine. Njeno tijelo je pronađeno kako leži na rešetki u rijeci četiri mjeseca kasnije, nakon što je nasilno ubijena.

Njena porodica je rekla da je bila "osoba koja je obožavala putovanja" i da je voljela svoju porodicu, dodajući da je imala mogućnost da osvijetli sobu, i gdje god da je otišla, bila je život i duša zabave.

Šef Interpolovih policijskih službi Stephen Kavanagh rekao je da ju je član porodice identifikovao nakon što je uočio njenu tetovažu - crni cvijet sa zelenim listovima i "R'Nick" ispod u članku BBC Newsa, objavljenom u maju ove godine.

"Član Ritine porodice vidio je poziv 'Identifikuj me' i iznenada je shvatio da postoji prilika da je izgubljeni član njihove porodice zaista nastradao", rekao je.

Nakon što je prepoznala tetovažu, porodica se sastala sa istražiteljima u Belgiji i zvanično je identifikovala.

Belgijske vlasti sada pozivaju javnost da iznese sve informacije koje imaju o Roberts ili okolnostima oko njene smrti.