Državni ured za reviziju (NAO) rekao je u izvještaju da je novac u najvećoj mjeri potrošen na troškove službenika, izgradnju nove infrastrukture te plaćanje vanjskih savjetodavnih usluga.
Za osoblje je potrošeno 1,9 milijardi funti, za nove sisteme i infrastrukturu 1,5 milijardi, a za vanjska savjetovanja 288 miliona.
Na vrhuncu procesa Brexita, kada je izgledalo da bi Britanija mogla izaći iz EU-a bez dogovora prošlog oktobra,na Brexitu je radilo ne manje nego 22.000 vladinih dužnosnika.
"Ovo izvješće prv put donosi jasnu sliku o tome koliko je vlada potrošila i na što je potrošen novac", rekao je šef NAO-a, Gareth Davies.
Velika Britanija je napustila EU 31. januara, u najvećem geopolitičkom prevratu zadnjih desetljeća kojim je okrenula leđa 47-godišnjem članstvu u EU-u.
Zbog toga se među ostalim morala provesti obuka carinskih službenika, te zaposliti više ljudi za pregovore o trgovinskim sporazumima.
Više od pola novca potrošila su ministarstva za zaštitu okoliša, hranu i ruralna područja i unutarnjih poslova te carinska i porezna uprava.
NAO je naglasio da se radi o najnižoj procjeni, te da bi troškovi mogli biti i puno viši.
Dogovoreno prijelazno razdoblje između EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva traje do kraja ove godine do kada se pravila EU-a primjenjuju i dalje kako bi omogućila Londonu i Bruxellesu da pokušaju doći do dogovora o budućim odnosima nakon Brexita.