Broj mrtvih u zemljotresu u Mijanmaru porastao na 1.700, zemlji prijete sekundarne krize

Zemljotres jačine 7,7 stepeni po Richterovoj skali, jedan od najjačih u Mijanmaru u ovom vijeku, potresao je u petak ratom razorenu državu jugoistočne Azije, usmrtivši oko 1.700 ljudi, dok je 3.400 povrijeđeno, a za 300 njih se još uvijek traga, saopštila je vojna vlada.
Šef hunte, viši general Min Aung Hlaing, upozorio je da bi broj smrtnih slučajeva mogao rasti i da se njegova administracija suočila s izazovnom situacijom tri dana nakon što je uputio poziv za međunarodnu pomoć.
Indija, Kina i Tajland su među susjedima Mijanmara koji su poslali materijale i timove za pomoć, zajedno s pomoći iz Malezije, Singapura i Rusije.
"Uništenje je bilo nezamislivo, a humanitarne potrebe rastu iz sata u sat", navodi se u saopćenju Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.
S obzirom na to da temperature rastu i sezona monsuna se približava za samo nekoliko sedmica, postoji hitna potreba za stabilizacijom pogođenih zajednica prije nego što se pojave sekundarne krize.
Sjedinjene Američke Države obećale su pomoć od 2 miliona dolara preko organizacija za humanitarnu pomoć sa sjedištem u Mijanmaru i navele su u saopćenju da se tim za hitne intervencije USAID-a, koji je podvrgnut velikim rezovima pod Trumpovom administracijom, raspoređuje u Mijanmar.
Kritična infrastruktura, uključujući mostove, autoputeve, aerodrome i željeznice širom zemlje, leži oštećena, usporavajući humanitarne napore, dok sukob koji je potresao ekonomiju, raselio preko 3,5 miliona ljudi i oslabio zdravstveni sistem i dalje bjesni.
U nekim područjima u blizini epicentra, stanovnici su rekli Reutersu da je pomoć vlade oskudna, ostavljajući ljude da se brinu sami za sebe.
"Neophodno je obnoviti transportne rute što je prije moguće", rekao je Min Aung Hlaing zvaničnicima u subotu i dodala: "Neophodno je popraviti željeznicu i ponovo otvoriti aerodrome kako bi spasilačke akcije bile efikasnije."
Prediktivno modeliranje američke geološke službe procijenilo je da bi broj mrtvih u Mijanmaru mogao na kraju premašiti 10.000, a gubici bi mogli premašiti godišnju ekonomsku proizvodnju zemlje.