Buduća Trumpova ambasadorica u UN-u poručila da Izrael ima "biblijsko pravo" na Zapadnu obalu
Njujorška kongresmenka Elise Stefanik, republikanka, suočena je u utorak zbog svoje podrške stavu koji je svrstava uz izraelsku krajnju desnicu, uključujući izraelskog ministra finansija Bezalela Smotricha i bivšeg ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben-Gvira.
"Rekli ste mi to, da, dijelite to mišljenje. Je li to vaše današnje gledište", pitao je senator Chris Van Hollen iz Demokratske stranke Maryland tokom ispitivanja.
"Da", odgovorila je Stefanik.
U.S. UN Ambassador-designate Elise Stefanik agrees with Israel's Smotrich and Ben Gvir that Israel has a "biblical right to all of Judea and Samaria (West Bank)". pic.twitter.com/h5wklsUnqL
— Clash Report (@clashreport) January 21, 2025
Dok se ovim stavom Stefanik kosi s dugogodišnjim međunarodnim konsenzusom i višestrukim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a u vezi s izraelskim naseljima na okupiranim teritorijima, ostaje u oštrom skladu s raširenim stavom Trumpove administracije.
Mike Huckabee, Trumpov ambasador u Izraelu, ponovio je slične osjećaje o suverenitetu Izraela, izjavivši da "ne postoji nešto poput Zapadne obale" tokom posjeta Izraelu 2017. godine. Huckabee je također u potpunosti odbacio palestinski identitet, jednom ustvrdivši da "ne postoji takva stvar kao što je Palestinac".
Stefanikina izjava uslijedila je nekoliko sati nakon što je Donald Trump ukinuo američke sankcije krajnje desničarskim doseljeničkim grupama i pojedincima optuženima za umiješanost u nasilje protiv Palestinaca na okupiranoj Zapadnoj obali, što se također poklopilo s pokretanjem izraelske vojne "velike i značajne" operacije na tom području.
Zdravstvene vlasti u regiji saopćile su da je najmanje deset ljudi poginulo, a desetine ranjeno.
Kritičari Stefanikinovog stajališta, poput Van Hollena, također tvrde da bi podržavanje biblijskih zahtjeva za spornim teritorijima moglo potkopati kredibilitet SAD-a kao posrednika u regiji i moglo zakomplicirati napore da se unaprijedi dvodržavno rješenje, koje je kamen temeljac američke politike prema Bliskom istoku desetljećima.
"Bit će vrlo teško postići mir ako nastavite imati stav koji ste upravo izrazili", rekao je Van Hollen.
SAD su kroz historija najjača i najdosljednija diplomatska podrška Izraelu u demokratskim i republikanskim administracijama u UN-u, uz niz manjih otočnih država.
Sjedinjene Države stavile su veto na 49 rezolucija Vijeća sigurnosti usmjerenih protiv Izraela od 1970., prema Jewish Virtual Library, uključujući pet od 7. oktobra 2023.
Razmjena dolazi u posebno osjetljivom trenutku za odnose SAD-a i UN-a, nakon mjeseci eskalacije sporova oko uloge međunarodnog tijela u sukobu na Bliskom istoku.
Ranije prošle godine, SAD je obustavio finansiranje Unrwa-e, UN-ove agencije koja podupire palestinske izbjeglice, nakon optužbi da su neki članovi osoblja sudjelovali u napadima Hamasa 7. oktobra.
Stefanik je ponovno kritikovala ono što je nazvala protuizraelskom pristranošću u UN-u, odbacujući tu instituciju kao "grižnicu antisemitizma" i ponavljajući stajališta Trumpove administracije koja su dovela do povlačenja SAD-a iz Vijeća UN-a za ljudska prava i UNESCO-a tokom njegova prvog mandata.
“Naši porezni dolari ne bi trebali biti suučesnici u podupiranju entiteta koji su suprotni američkim interesima, antisemitski ili uključeni u prijevaru, korupciju ili terorizam”, rekao je Stefanik.
Stefanikin stav odražava njenu širu političku evoluciju od umjerene republikanke koja je u početku kritikovala Trumpovu retoriku i ponašanje do jedne od njegovih najvjernijih braniteljica.