Užasne scene
82

Bujica u Španiji iza sebe ostavila apokaliptične prizore, 64 mrtvih, hiljade auta uništeno

B. H.
Foto: EPA-EFE
(Foto: EPA-EFE)
Broj poginulih u razornim poplavama koje su pogodile istočnu Španiju porastao je na najmanje 64 osobe, čineći ovo najtežim poplavama u zemlji u posljednjih trideset godina.

Nakon obilnih kiša koje su pogodile regiju Valencije u utorak, gradovi i putevi ostali su pod vodom, a lokalne vlasti su saopštile da se i dalje traga za preživjelima.

Spasioci su čamcima pretraživali poplavljena područja, radeći čak i u mraku kako bi evakuisali ljude iz najteže pogođenih mjesta. Televizijski snimci iz grada Utiel prikazivali su spasioce kako pomažu ljudima zarobljenim u poplavnim vodama, uključujući i one koji su se popeli na drveće u pokušaju da izbjegnu bujicu.

Premijer Pedro Sanchez obratio se naciji, izjavivši da “cijela Španija tuguje” s porodicama onih koji još uvijek traže svoje najmilije. U svom govoru obećao je obnovu uništenih ulica, trgova i mostova, te izrazio solidarnost sa pogođenima.

Predsjednik regije Valencija, Carlos Mazon, izjavio je da su neki stanovnici i dalje izolovani zbog nepristupačnih lokacija, objašnjavajući da spasilačke ekipe nisu mogle doći do njih zbog blokiranih puteva. Naglasio je da prepreke u pristupu nisu rezultat nedostatka opreme ili resursa, već ozbiljne štete na infrastrukturi.

Snimci na društvenim mrežama pokazuju strašne prizore uništenih automobila koje su bujice nosile kroz ulice, kao i ljude koji se drže za drveće i krošnje kako bi izbjegli da ih voda odnese. Dramatični prizori uključuju i snimke spasioca koji nose evakuisane žene u korpi bagera.

Obilne padavine su uzrokovale potpuni kolaps saobraćaja; vozovi za Madrid i Barselonu su obustavljeni, a sve škole i druge javne službe u najteže pogođenim područjima zatvorene su do daljnjeg.

Građanima je savjetovano da izbjegavaju sve nepotrebne puteve, dok su vojne jedinice, specijalizovane za spasilačke operacije, angažovane kako bi pružile dodatnu podršku lokalnim spasilačkim službama.

Državna meteorološka služba AEMET izdala je crveni alarm za regiju Valencije, gdje su u gradovima poput Turisa, Chive i Bunola zabilježene padavine veće od 400 mm u samo nekoliko sati – količina kiše koja obično padne tokom cijele godine.

Kako je kiša oslabila u Valenciji, crveni alarm je snižen na narandžasti, ali se oluja preselila prema sjeveroistoku, što je dovelo do proglašenja crvenog alarma u regiji oko Barcelone. Upozoreno je na moguće oluje s gradom i snažnim vjetrovima.

Ovo je najsmrtonosnija poplava u Španiji od 1996. godine, kada su 87 osoba stradale u planinskom području Pirineja, a po broju žrtava nadmašuje evropske poplave iz 2021. u Njemačkoj, u kojima je poginulo najmanje 185 osoba.

Kralj Felipe izrazio je saučešće porodicama žrtava, dok je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen saopštila da je Evropa spremna da pomogne pogođenima, naglašavajući kako je “ono što vidimo u Španiji devastirajuće”. Organizacija španskih farmera ASAJA očekuje ozbiljnu štetu na usjevima citrusa i povrća, koji su ključni izvozni proizvodi.

Ekstremne vremenske prilike postaju sve češće u Evropi, a meteorolozi smatraju da zagrijavanje Mediterana, koje povećava isparavanje vode, doprinosi intenziviranju obilnih kiša.

"Ovakvi događaji, koji su se dešavali svakih nekoliko decenija, sada postaju učestaliji i razorniji", rekao je Ernesto Rodriguez Camino, viši meteorolog i član Španskog meteorološkog udruženja.