Šef turske diplomatije
9

Cavusoglu: EU mora konkretnim potezima pokazati prijateljski odnos prema Turskoj

V. K.
Mevlut Cavusoglu (Foto: EPA-EFE)
Mevlut Cavusoglu (Foto: EPA-EFE)
Ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu izjavio je danas nakon sastanka u Berlinu kako bi Evropska unija trebala poduzeti konkretne korake za jačanje bilateralnih odnosa s Turskom.

Govoreći na zajedničkoj press konferenciji s ministrom vanjskih poslova Njemačke Heiko Maasom u Berlinu, šef turske diplomatije izjavio je kako Turska očekuje konkretne korake od EU koji će doprinijeti relaksaciji tenzija na relaciji Evropske unije i ove države.

Kako je naveo Cavusoglu, prvi konkretan znak poboljšanja odnosa EU i Turske bila bi liberalizacija viznog režima.

"Sastanak je protekao u pozitivnoj atmosferi i tome je svakako doprinijela i Njemačka. Sada je vrijeme da se poduzmu konkretni koraci", rekao je Cavusoglu.

S druge strane, Heiko Maas je istakao kako je Njemačka uvijek podržavala konstruktivan dijalog EU i Turske.

"Turska je važan NATO saveznik i Njemačka je uvijek to potencirala. Tako je sada, a tako će biti i u budućnosti. Zainteresovani smo za dijalog EU i Turske i za rezultate takvog sastanka. Prošla godina je bila teška u odnosima između EU i Turske, ali nadamo se kako će ova biti znatno bolja", rekao je Maas.

Cavusoglu i Maas nakon sastanka (Foto: EPA-EFE)
Cavusoglu i Maas nakon sastanka (Foto: EPA-EFE)

Trenutno između Evropske unije i Turske postoje brojni neriješeni problemi. U martu 2016. godine Ankara i Brisel su potpisali sporazum o smanjenju broja migranata koji prelaze opasan put preko Egejskog mora prema Evropskoj uniji.

Uprkos značajnim pomacima kada je riječ o kontroli migracijskih tokova, Turska se više puta žalila kako Evropska unija nije u potpunosti ispunila svoje obaveze navedene u sporazumu te je kritizirala međunarodnu zajednicu zbog ravnodušnosti prema problemu migrantske krize.

Također, trenutno kamen spoticanja u odnosima Turske i EU predstavljaju i pregovori o članstvu Turske u EU. Pregovori o punopravnom članstvu započeli su još 2005. godine, ali od 2016. godine pregovori o članstvu u potpunosti su stali.

Još 2017. godine, budući da dvije godine Turska nije otvorila nijedno poglavlje u pregovorima s EU, Evropska komisija je uspostavila agendu kako bi ubrzala proces priključivanja.

Međutim, do danas Turska i Evropska unija nisu uspjele naći zajednički jezik kada je riječ o ispunjavanju uslova koji su dogovoreni novom agendom.

Osim toga, odnose Turske i Evropske unije posljednjih nekoliko godina obilježilo je još nekoliko sporova koji će se uskoro morati riješiti. To se prije svega tiče uloge Turske u ratu u Siriji, te spora s Grčkom u području istočnog Mediterana u čijem rješavanju učestvuje i Njemačka.