"To su razlozi da svako voli svoju vjeru i naciju kako bi poštovao vjeru i naciju drugoga. Jer onaj koji ne voli svoje, ne poštuje ni tuđe", naglasio je Cerić.
Sloboda je, dodaje Cerić, da ljudi budu ono što jesu u svojoj naciji, u svojoj vjeri i na svojoj zemlji.
Objašnjava da bi oživljavanje starog duha Bošnjaka trebalo da bude radost svima.
Naglašava da je popis stanovništva u BiH vrlo važan moment u modernoj historiji te poziva narod da u oktobru potomstvu ostavi jasnu poruku ko su i šta su.
"Reci im da dobro upamte i da tvrdo zapišu za sva vremena - ja sam Bošnjak po ocu i materi! Ja sam iz ovih bosanskih krajeva po djedovini! Vjera mi je islam, a neki Bošnjaci mogu biti i druge vjere ili bez vjere, neka im je to po volji. Jezik mi je bosanski", savjetuje Cerić.
Dodaje da Bošnjaci ne smiju biti u dilemi vezano za svoj identitet te da se ni jedan savjestan i odgovoran Bošnjak ne smije dvoumiti oko nacije, matične zemlje i jezika.
"Isto tako, niko izvan našeg nacionalnog korpusa nema pravo da nam postavlja pitanja oko našeg prava na nacionalno i jezično ime. Mnogo je više pitanja koja mi Bošnjaci možemo postaviti drugima u vezi njihovog odnosa prema bosanskim nacionalnim i kulturnim vrijednostima", objašnjava Cerić.
Potpis stanovništva je, kaže Cerić „ bošnjačko i bosansko biti ili ne biti".
Posebnu zahvalnost upućuje Islamskoj zajednici zajedno s reisu-l-ulemom Huseinom ef. Kavazovićem, koja je kroz rad i djelovanje imama, muallima i hatiba uradila najveći i najvažniji posao vezano za najvažniji popis u modernoj historiji BiH.
Zbog toga je uvjeren da će Bošnjaci "dobiti bitku" na sljedećem popisu u korist svog nacionalnog i kulturnog suvereniteta, subjektiviteta i konstituiteta u svojoj suverenoj, nezavisnoj, nedjeljivoj, slobodnoj, demokratskoj i evropskoj državi BiH.
"Svaki Bošnjak je odgovoran za drugog Bošnjaka", zaključuje u saopćenju predsjednik Svjetskog bošnjačkog kongresa reisu-l-ulema emeritus Mustafa Cerić.