Češka od jula preuzima predsjedavanje Evropskom unijom, šta to znači za Zapadni Balkan
Uprkos brojnim problemima s kojima se suočava Evropska unija, mediji u ovoj državi naglašavaju kako će svakako glavna tema tokom češkog predsjedavanja Evropskom unijom biti odgovor država na trenutnu krizu na istoku Evrope.
"Nadali smo se da ćemo preuzeti EU u periodu bez veće krize. Za sada imamo primirje kada je riječ o koronavirusu, ali se očigledno sada suočavamo s najozbiljnijom krizom u historiji EU. Predsjedavanje više nije samo ono što želite, već kako najbolje možete uraditi ono što je potrebno svima", rekla je stalna predstavnica Češke Republike pri EU Edita Hrda.
Prema najavama, moto češkog predsjedavanja Evropskom unijom glasit će "Evropa kao zadatak" što se odnosi na govor Vaclava Havela iz 1996. godine kada je tadašnji predsjednik pozvao na odgovornost za svjetske ekološke, ekonomske i socijalne probleme.
Prilikom preuzimanja vlasti, vlada koju predvodi Petr Fiala predstavila je koalicioni program koji se između ostalog tiče i predsjedavanja Evropskom unijom. U moru problema koje je potrebno riješiti na nivou EU, Češka se osvrnula i na odnos prema zemljama Zapadnog Balkana te je naglašeno kako će se dodatno potencirati priča o proširenju Evropske unije na države Zapadnog Balkana.
U kontekstu ruske agresije na Ukrajinu, ali i straha zbog ruskog utjecaja na Balkanu, za očekivati je kako će se u šestomjesečnom periodu predsjedavanja ovaj proces dodatno intenzivirati.
"Jačanje stabilnosti u svijetu, posebno u susjedstvu Evropske unije s naglaskom na politiku proširenja i vjerodostojnu evropsku perspektivu za države Zapadnog Balkana", navodi se u dokumentu.
Nedavno, tokom sastanka austrijskog kancelara Karla Nehammera te češkog premijera Petra Fiale, naglašeno je kako će proširenje EU na Zapadni Balkan biti jedno od ključnih pitanja tokom češkog predsjedavanja.
"Zapadni Balkan je značajno pitanje za nas jer se približava češko predsjedavanje Vijećem Evropske unije", rekao je Fiala.
Da se Češka već i ranije počela pripremati za predsjedavanje Evropskom unijom dovoljno govori i podatak da je ministar vanjskih poslova ove države Jan Lipavsky početkom maja učestvovao na seminaru pod nazivom "Proširenje EU" gdje je naglasio kako Zapadni Balkan mora postati dio EU.
"Ovaj region je prirodni geografski dio Evrope i bez njega naš projekat integracije nikada neće biti završen", rekao je Lipavsky te je poručio kako Češka tokom mandata želi potvrditi jasne izglede za članstvo u EU za Zapadni Balkan i status kandidata za EU za Ukrajinu.
Naravno, pitanje proširenja EU na Zapadni Balkan i potenciranje rješavanja ovog problema u narednom periodu prije svega će ovisiti od situacije u Ukrajini za što je Češka također pripremila niz mjera koje se mogu ocijeniti kao prioriteti tokom predsjedavanja.
Između ostalog, češka politika u EU fokusirat će se na obnovu Ukrajine, suočavanje s izbjegličkim talasom, energetsku sigurnosti, ali i jačanje evropske odbrane te ograničavanje trgovine s neprijateljskim režimima.
Uzevši u obzir odnos nove češke vlade prema Ruskoj Federaciji, za očekivati je kako će se od jula odnosi između EU i Rusije, u ekonomskom i političkom smislu, dodatno zaoštriti.
Upravo u toj kakofoniji i geopolitičkim promjenama kojima svjedočimo, države Zapadnog Balkana, koliko god konfuzno djelovale, možda će i dobiti novu šansu kojom će se ubrzati proces pristupa Evropskoj uniji.