Četiri evropske države nabavljaju borbene tenkove, a jedna vrsta dolazi sa Dalekog istoka
Tako je slovačka vlada odlučila nabavku 104 nova borbena tenka, a trenutno posjeduje oko 30 zastarjelih tenkova T-72M1 sovjetskog dizajna i 15 polovnih tenkova Leopard 2A4 od Njemačke.
Njemačka je Slovačkoj dala 15 tenkova Leopard nakon transfera svojih 30 borbenih vozila u Ukrajinu.
"Slovačko ministarstvo odbrane planira nabavku tenkova glavnog borbenog tenka", rekao je portparol ministarstva za Defence News, napominjući da je "u toku interna analiza tržišta i mogućih metoda nabavke".
Kada je riječ o Češkoj, odobren je plan pridruživanja Njemačkoj u zajedničkoj kupovini do 77 tenkova Leopard 2A8 u svrhu zamjene zastarjele opreme.
"Vojska Češke bi nakon 2030. mogla imati teško naoružanu brigadu s više od 120 tenkova Leopard 2A4 i 2A8. Vlada je odobrila namjeru Ministarstva odbrane da provede kupnju 61 tenka Leopard 2A8 s opcijom za kupovinu dodatnih 16 tenkova", navedeno je iz ureda češkog premijera.
Slovačka bi se mogla pridružiti njemačko-češkoj kupnji Leoparda 2A8 ili ih kupiti samostalno, a i Bratislava razmatra uključivanje u zajedničku proizvodnju ovih tenkova.
Bukurešt čeka isporuku 54 tenka M1A2 SEPv3 Abrams iz SAD-a po cijeni od oko 2,53 milijarde dolara. Ali, to nije sve: Rumunija razmišlja i o kupovini južnokorejskih borbenih tenkova K2 Black Panther.
Poljska je odlučila obnoviti arsenal vozilima američke i južnokorejske proizvodnje.
Prije dvije godine su potpisali sporazum u kupovini M1A2 Abrams SEPv3 tenkova, a objavili su i planove za skoro 1.000 južnokorejskih tenkova K2 Black Panther te borbenih aviona.
Alexandru Georgescu, analitičar sigurnosti i odbrane sa sjedištem u Bukureštu je rekao za Defense News da će Rumunija vjerovatno kupiti južnokorejske tenkove nakon nedavnih ispitivanja.
Poljska je nedavno pokazala snažnu sklonost američkim i južnokorejskim tenkovima, što je navelo Varšavu da kupi polovne M1A1 i nove M1A2 Abrams, kao i K2 Black Panthers tenkove.