Misteriozni sistem
0

CIA posjeduje zapanjujuće oružje: Mogu zaustaviti tankere i velike brodove bez da naštete posadi

F. H.
Foto: Shutterstock/Klix.ba
Foto: Shutterstock/Klix.ba
Američka Centralna obavještajna agencija (CIA) navodno ima barem jedan misteriozni sistem sposoban "tajno (i nenasilno)" onesposobiti brodove, uključujući i one vrlo velike.

Tajni sistem navodno je razmatran za korištenje protiv tankera za gorivo koji plove između Venecuele i Kube tokom mandata predsjednika Donalda Trumpa.

Spominjanje CIA-inog sistema za onesposobljavanje brodova uključeno je u detaljan ekspoze o neuspješnim naporima Trumpove administracije da svrgne diktatorskog venecuelanskog predsjednika Nicolasa Madura koji je Wired objavio 31. oktobra.

Izvještaj opisuje mnoštvo napora koje su američka vlada i strani partneri poduzeli kako bi pokušali svrgnuti Madura s vlasti između 2018. i 2020. To uključuje cyber napad na sistem plaća za oružane snage Venecuele, sabotaže kolumbijskih operativaca usmjerene na avijaciju Venecuele te podrška pokušaju opozicionog vođe Juana Guaida da svrgne Madurovu vladu.

"Kuba se oslanja na naftu iz Venecuele. Zauzvrat, vjeruju američki dužnosnici, kubanske sigurnosne službe pomogle su u zaštiti Madura, služeći u biti kao pretorijanska garda na terenu za borbenog socijalističkog autokrata”, prema izvještaju Wireda.

Trumpova administracija je mislila da bi, ako SAD na neki način uspije presresti ili sabotirati naftne brodove koji plove iz Venezuele za Kubu, to moglo zadati udarac obama režimima.

"Najmanje jedna opcija uključivala je CIA-u, koja je imala mobilni sistem koji je mogao tajno (i nenasilno) onesposobiti brodove. Dužnosnici Trumpove administracije željeli su da agencija premjesti sustav u blizinu Venecuele, kako bi udarila na neke od njezinih tankera s gorivom. Agencija je odustala. Dužnosnici CIA-e objasnili su da ima samo jedan od ovih sistema, da se trenutno nalazi na drugoj hemisferi i da ga ne žele premjestiti na sjeverni kraj Južne Amerike. Ideja je odložena", piše TWZ.

Wiredov članak ne daje konkretne pojedinosti o CIA-inom sistemu za zaustavljanje brodova, uključujući njegovu "nenasilnu" metodu funkcioniranja, ali postoje neke jasne mogućnosti.

Jedna mogućnost da predmetni sistem stvara željene učinke ispucavanjem izboja mikrovalne (HPM) energije velike snage. To bi moglo omogućiti uništenje, onesposobljavanje ili prekid ključnih sistema, kao što su radari, kompjutorizirana navigacijska oprema, komunikacijski paketi, sistemi upravljanja i elektronski sistemi upravljanja motorom, zauzvrat zaustavljajući plovilo, ali ostavljajući njegovu posadu nepovrijeđenom.

Također je poznato da je američka vojska u prošlosti barem finansirala rad na HPM sistemima niže razine dizajniranim za zaustavljanje manjih plovila, kao i vozila.

Sistem koji se temelji na HPM-u mogao bi zahtijevati približavanje izvora relativno blizu meti, što bi također moglo biti teško izvesti tajno.

Korištenje zračnih ili pomorskih platformi bez posade, ili prikrivenih 'civilnih' platformi, konfiguriranih za pokretanje 'napada' ove vrste potencijalno bi ponudilo načine za smanjenje mogućnosti otkrivanja i/ili pripisivanja. Moguća je i sposobnost bazirana na nuklearnoj podmornici.

CIA-in sistem za zaustavljanje brodova također bi mogao biti sposoban pokrenuti neku drugu vrstu visoko ciljanog elektroničkog ili kibernetičkog ratnog napada koji bi proizveo općenito slične učinke.

Elektronički napad koji zasljepljuje ključne senzore i komunikaciju mogao bi zaustaviti ili usporiti brod. Kibernetički napad mogao bi onesposobiti ključne industrijske upravljačke sisteme na brodu i zaustaviti ga, ali bio bi potreban vektor za probijanje tih sistema izvan broda.