Izazov za agenciju
0

CIA traži novu bazu nakon povlačenja vojske SAD-a iz Afganistana

M. G.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Brzo povlačenje američke vojske iz Afganistana stvara intenzivan pritisak na CIA-u kako bi pronašli nove načine za prikupljanje obavještajnih podataka i provođenje protuterorističkih akcija u ovoj zemlji.

CIA, koja je bila srž dvadesetogodišnjeg američkog prisustva u Afganistanu, uskoro će izgubiti baze u zemlji odakle je vodila borbene misije i udare bespilotnim letjelicama, pomno nadgledajući talibane i druge skupine poput Al Kaide i IDIL-a. Analitičari agencije upozoravaju na sve veće rizike preuzimanja talibana.

Američki zvaničnici u posljednji trenutak nastoje osigurati baze u blizini Afganistana za buduće operacije. Ali složenost kontinuiranog sukoba dovela je do trnovitih diplomatskih pregovora, jer se vojska trudi da sve snage izbaci početkom i sredinom jula, znatno prije roka predsjednika Bidena do 11. septembra, piše New York Times.

Jedan fokus bio je Pakistan. CIA je tamo godinama koristila bazu za pokretanje bespilotnih udara protiv militanata u zapadnom dijelu zemlje, ali je izbačen iz postrojenja 2011. godine, kada su se zakomplikovali američki odnosi s Pakistanom.

Bilo koji dogovor sada bi morao zaobići neugodnu stvarnost da pakistanska vlada već dugo podržava talibane. U razgovorima između američkih i pakistanskih zvaničnika, Pakistanci su zahtijevali niz ograničenja u zamjenu za upotrebu baze u zemlji i zapravo su zahtijevali da se odjave s bilo kojih ciljeva koje je CIA ili bi vojska htjela da napadne u Afganistanu.

Diplomate također istražuju mogućnost povratka baza u bivšim sovjetskim republikama koje su korištene za rat u Afganistanu, iako očekuju da će se predsjednik Rusije Vladimir Putin žestoko usprotiviti tome.

Nedavni CIA-ini izvještaji vojne obavještajne službe o Afganistanu postali su sve pesimističniji. Istaknuli su pobjedu talibana i drugih militantnih skupina na jugu i istoku i upozorili da bi Kabul mogao pasti pod ruke talibana i vratiti se i postati sigurno utočište militanata sklonih napadima na Zapad.

Kao rezultat toga američki zvaničnici vide potrebu za dugoročnim prisustvom prikupljanja obavještajnih podataka - pored vojske i CIA-ine antiterorističke operacije - u Afganistanu dugo nakon roka koji je Biden odredio za trupe da napuste zemlju. Ali prepirka u vezi s bazama ilustrira kako američkim zvaničnicima još uvijek nedostaje dugoročni plan za rješavanje pitanja sigurnosti u zemlji u kojoj su potrošili milijarde dolara i izgubili više od 2.400 vojnika tokom gotovo dvije decenije.