Cijela Austrija proglašena rizičnim područjem od ptičije gripe, odstreljeno 18.000 životinja
Ova objava uslijedila je nakon izbijanja ptičjeg gripa u okrugu Amstetten u Donjoj Austriji prije sedmicu dana, što je dovelo do odstrela blizu 18.000 životinja.
Austrijska vojska će u petak započeti misiju pomoći u Amstettenu i ukloniti mrtve životinje i dekontaminirati kamione i kontejnere.
Također je postavljena zaštitna zona oko pogođenih farmi u radijusu od tri kilometra.
Veterinari imaju zadatak da provjere 78 farmi u zoni da li ima bilo kakvih slučajeva ptičje gripe. Pored toga, postavljena je zona nadzora u radijusu od 10 kilometara. Ostat će na mjestu 30 dana.
Također, 25 okruga u Donjoj i Gornjoj Austriji, Salzburgu, Carinthiji i Burgenlandu je klasificirano kao područja sa značajno povećanim rizikom.
U tim okruzima, farme s više od 50 životinja moraju svoju stoku držati u zatvorenom prostoru.
"Već smo poduzeli mjere predostrožnosti u Donjoj Austriji. Već smo odredili četiri okruga kao rizična područja u kojima vrijedi opća obaveza držanja životinja u zatvorenom prostoru. Znam da Federalno ministarstvo već razmatra mjere u tom smislu za još veće područje širom savezne države", rekla je Susanne Rosenkranz, vijećnica za rad, dobrobit životinja, zaštitu potrošača i očuvanje prirode u Donjoj Austriji.
Zbog povećanog rizika od infekcije, hranjenje životinja na otvorenom zabranjeno je širom Austrije.
Novi slučajevi ptičje gripe nedavno su otkriveni na četiri farme sa blizu 200.000 životinja u Gornjoj i Donjoj Austriji.
Nedavno se povećao i broj slučajeva divljih ptica.
"Kako bi se suzbilo širenje, cijela Austrija sada se proglašava područjem s povećanim rizikom", pojašnjavaju iz Ministarstva za socijalna pitanja i zdravstvo, koje je nadležno i za dobrobit životinja.
Vlasti još ne znaju kako su počele prve infekcije u Austriji, ali slučajevi su prvi put otkriveni kod divljih ptica i domaće peradi u septembru, otprilike u isto vrijeme kada su katastrofalne poplave pogodile nekoliko područja Donje Austrije.
Ptičija gripa je vrlo zarazna virusna bolest koja se javlja uglavnom kod peradi i divljih ptica vodarica. Može biti visoko ili nisko patogeno (HPAI/LPAI) u zavisnosti od sposobnosti da izazove tešku bolest ili smrtnost organizma.
HPAI je fatalan za domaću perad i može uništiti čitava jata za nekoliko dana, dok sojevi LPAI obično uzrokuju malo ili nimalo znakova bolesti.
Prijenos na ljude je još uvijek rijedak i ograničen na one u bliskom kontaktu sa zaraženim životinjama i kontaminiranim prostorima.