Tužni prizori
45

Ovo su posljedice najgore prirodne katastrofe u posljednjih nekoliko stoljeća francuske historije

Piše: B. H.
Foto: Reuters
(Foto: Reuters)
Nekoliko dana nakon što je ciklon Chido pogodio francuski teritorij u Indijskom okeanu Mayotte stanovnici se i dalje bore da dođu do vode i hrane, dok spasioci užurbano tragaju za nestalima.

Ciklon je razorio čitave četvrti i ubio najmanje 31 osobu, prema podacima francuskog Ministarstva unutrašnjih poslova.

Među oštećenim i uništenim domovima u glavnom gradu Mayottea Mamoudzouu ljudi su stajali u redovima s kantama kako bi došli do vode ili čekali da napune telefone.

U četvrtak ujutro francuski predsjednik Emmanuel Macron stigao je na Mayotte kako bi procijenio razmjere razaranja izazvanih ciklonom.

Njegova posjeta francuskom prekomorskom teritoriju uslijedila je nakon što je Pariz kasno u srijedu navečer proglasio mjere za "izuzetnu prirodnu katastrofu" na Mayotteu, kako bi omogućio brže i "efikasnije upravljanje krizom".

Zvaničnici su upozorili da bi broj poginulih od najrazornijeg ciklona u novijoj historiji mogao dostići stotine, možda čak i hiljade, dok spasioci užurbano uklanjaju ruševine i pretražuju uništena naselja kako bi pronašli preživjele.

"Tragedija Mayottea vjerovatno je najgora prirodna katastrofa u posljednjih nekoliko stoljeća francuske historije", izjavio je premijer Francois Bayrou.

Smješten blizu Madagaskara, uz obalu jugoistočne Afrike, Mayotte je najsiromašnija regija Francuske. Procjenjuje se da trećina stanovnika Mayottea živi u improviziranim naseljima, čiji su slabi domovi s krovovima od lima pružili minimalnu zaštitu od oluje.

Ciklon Chido, koji je pogodio Mayotte u subotu, najnoviji je u nizu oluja širom svijeta koje su, prema riječima meteorologa, pogoršane klimatskim promjenama.

Stručnjaci kažu da sezonske oluje dobijaju na snazi zbog toplijih voda Indijskog okeana, što podstiče brže i razornije vjetrove.