Ciklon Ilsa prijeti da pogodi Australiju kao najjača oluja u posljednjih deset godina
Australski ured za meteorologiju (BOM) saopćio je da se očekuje da će ciklon Ilsa doći do kopna negdje između Port Hedlanda, glavnog lučkog čvorišta za izvoz željezne rudače, i Bidyadanga, doma najveće aboridžinske zajednice u državi.
Rano u četvrtak, ciklon se kretao prema jugozapadu duž obale, ali se očekivalo da će njegova "vrlo destruktivna jezgra" krenuti prema jugoistoku i doći do kopna donoseći ekstremne udare vjetra do 275 kilometara na sat.
Australija koristi sistem od pet nivoa za kategorizaciju ciklona, a u četvrtak je ojačala na ciklonu 4. kategorije.
Zajednički centar za upozoravanje na tajfun predviđa da će Ilsa doseći brzinu od 240 km/h pri dugotrajnim vjetrovima prije nego što se spusti na kopno, ali bi mogla malo oslabiti prije nego što se pomakne na kopno. Prema američkoj ljestvici, to bi ga činilo uraganom 4. kategorije.
"Vjetrovi ove jačine ne samo da mogu rušiti drveće i dalekovode, već i podizati predmete iz vašeg dvorišta i doma - kamp prikolice, trampoline", upozorila je u srijedu viša meteorologinja BOM-a Miriam Bradbury.
Lokalne vlasti upozorile su stanovnike da vežu sve što bi moglo dospjeti u zrak. Hitne službe provjeravaju udaljene aboridžinske zajednice, rudnike, pastoralne postaje i turistička mjesta, kako bi ih upozorile na mogući haos koji je pred njima.
Ljudima koji kampiraju na plaži Eighty Mile, popularnom mjestu za odmor, rečeno je da se presele na sigurnije tlo, dok su službenici evakuisali bolesne i starije ljude iz lokalnih zajednica. Bidyadanga je dom za oko 850 Aboridžina, najveće domorodačke zajednice u državi.
Ranija upozorenja sugerisalu su da bi Broome, grad od oko 15.000 stanovnika, mogao biti pogođen, ali sistem se pomaknuo prema jugu, stavljajući ga izvan glavne zone uzbune. Port Hedland je dom za oko 16 000 ljudi, od kojih mnogi rade u rudarskoj industriji.
U utorak je lučka uprava Pilbara saopćila da uklanja brodove sa svih vezova u unutarnjoj luci luke Port Hedland i pozvala je vlasnike brodova za rekreaciju da osiguraju svoja plovila.
Cikloni su česti na zapadnoj obali Australije, a Zavod za meteorologiju zabilježio ih je sedam prošle godine. Darren Klemm, povjerenik vatrogasne i hitne službe Zapadne Australije, rekao je da je prošlo 10 godina otkako je ciklon veličine Ilse pogodio obalu Zapadne Australije.
"Bit će mnogo ljudi koji još nisu iskusili ciklon Cat 4", rekao je.
Sjevernu obalu Zapadne Australije pogodilo je 13 oluja koje su ekvivalentne uraganu kategorije 4 od 1960., ali ovo bi bilo prvo nakon tropskog ciklona Laurence 2009., koji je pogodio vrlo sličnu lokaciju s vjetrovima od 240 km/h.
Najjača oluja koja je ikad pogodila bilo koji dio Australije bio je tropski ciklon Monica, koji je stigao 2006. s dugotrajnim vjetrovima od oko 290 km/h, dok je harao istočnim i sjevernim dijelom Australije.
Australija je posljednjih godina doživjela niz prirodnih katastrofa. Prošle godine poplave su pogodile dijelove država New South Wales i Queensland.