Luksuzni život
44

CNN ušao u palaču Al-Assada: U garaži parkirani Ferrariji, Aston Martini i Lamborghiniji

Piše: A. L.
Foto: CNN
Foto: CNN
Novinarka CNN-a Clarissa Ward ušla je u palaču bivšeg prvog čovjeka Sirije Basara al-Assada koja pokazuje koliko je luksuzno živio.

Radi se o palači koju su nakon svrgavanja Assada zauzele pobunjeničke snage i u koju još nije dozvoljen ulazak građanima.

Novinarka tokom videa pokazuje stropove, lustere, mramor i ostale detalje i kaže da se po tome vidi obilje i bogatstvo kojim je živio Assad dok se većina ostalih Sirijaca borila da preživi.

U njegovoj garaži se nalazi mnoštvo luksuznih automobila, Ferrariji, Aston Martini, Lamborghiniji i klasični Cadillaci.

Na samom ulazu u palaču prostrta je iranska zastava kako bi ljudi mogli gaziti po njoj. Iran je bio najvjerniji saveznik Assada. Tamo gdje su nekad kročili strani uglednici, sada borave pobunjenički borci. Na snimku se vide deke na kojima spavaju kao i njihovo oružje.

Pobunjenici su naglasili kako oni nisu opljačkali palaču nakon odlaska Assada. To je bila vijest koja se pojavila na internetu nakon što su brojni građani ušli u palaču u nedjelju ujutru.

Inače, satima nakon bijega Al-Assada iz Sirije nije bilo poznato gdje je otišao, a u nedjelju navečer je otkriveno kako mu je Rusija dala humanitarni azil. On se s porodicom preselio u Moskvu gdje će također živjeti u luksuzu jer posjeduje čak 18 stanova.

U međuvremenu, odlučeno je da će sirijska opozicija voditi vladajuće tijelo u prijelaznom razdoblju od 18 mjeseci, uključujući šest mjeseci za izradu nacrta novog ustava. Rekao je to u nedjelju šef glavne sirijske opozicione koalicije Hadi al-Bahra za Middle East Eye.

Predstavnici nove vlade Sirije održali su jučer sastanak s poslovnim liderima u ovoj zemlji, a glavna tema bila je organizacija ekonomije po potpunoj uspostavi vlasti. Kako piše Reuters, citirajući šefa privredne komore u Damasku, nova vlada Sirije otvorit će ekonomiju i provesti liberalizaciju privrede.

Istaknuti sirijski biznismeni, koji kao i veliki dio zemlje traže naznake kako će nova administracija upravljati zemljom, pozdravili su signale da će ekonomija biti otvorena za ulaganja koja su ključna za obnovu nakon opsežnih razaranja tokom 13 godina građanskog rata.