Da li bi Putinu državni udar u Moldaviji donio prednost koja mu je očajnički potrebna
Iako je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova kasnije Sanduine tvrdnje nazvala "potpuno neutemeljenima", još uvijek postoji uvjerenje među zapadnim analitičarima da bi Putin mogao pokušati iskoristiti trenutnu nestabilnost u Moldaviji.
Budući da njegova vojska i dalje ne uspostavlja dominaciju na bojnom polju protiv ukrajinskih snaga , Putin bi mogao imati koristi na razne načine od destabilizacije moldavske vlade, posebno u pogledu Ukrajine.
Iskustvo Crne Gore
"Ne mislim da Putin cilja samo destabilizirati Moldaviju, već i instalirati proruski režim", rekao je za Newsweek Mark N. Katz, profesor Univerzitetu George Mason .
Bijela kuća je među onima koji prate situaciju u vezi s Rusijom i Moldavijom. Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je u ponedjeljak da, iako SAD nemaju nezavisnu potvrdu o bilo kakvom pokušaju puča, da je to "svakako stranica iz Putinova priručnika".
Sanduine optužbe nisu prvi put da neka zemlja tvrdi da je Rusija bila umiješana u pokušaje državnog udara. Godine 2016. Crna Gora je tvrdila da se ruska obavještajna služba pokušala umiješati se u parlamentarne izbore u zemlji, što je Rusija negirala.
Državni udar u Moldaviji mogao bi Putinu donijeti dobrobiti koje Crna Gora ne bi. Moldavija graniči s Ukrajinom, a Sandu, kao i premijerka u odlasku Natalia Gavrilita, ključni su saveznici Zelenskog.
Tu je i činjenica da je Moldaviji dodijeljen status kandidata za Evropsku uniju u julu 2022. William Reno, profesor političkih nauka na Univerzitetu Northwestern, rekao je za Newsweek da ako se Rusija miješa u Moldaviju, to bi moglo biti i zbog toga što Putin želi zadržati državu van EU i NATO .
Pitanje Transnistrije
Reno je rekao da je "uplitanje Rusije lako" u Moldaviju jer je proruska separatistička vlada već okupirala dio moldavske otcijepljene regije Transnistrije.
"Ruski vojnici 14. armije stacionirani su na tom području od ranih 1990-ih. Njihova prisutnost djeluje kao provjera izabrane vlade Moldavije, budući da članstvo u EU-u i NATO-u nije moguće uz tu rusku prisutnost", ističe Reno.
David Silbey, profesor historije na Cornellu, rekao je za Newsweek da bi im miješanje Rusije moglo dati vojnu prednost dopuštajući Putinu da stavi teške pomorske snage u Transnistriju bez uplitanja Moldavije, čime se prijeti ukrajinskom pristupu Crnom moru u Odesi.
"Što se tiče logistike, postoji barem jedna glavna željeznička linija koja prolazi kroz Moldaviju u Ukrajinu, tako da bi potkopavanje Moldavije moglo prekinuti tu vezu opskrbe", dodao je Silbey.
Iako bi vlada koja je naklonjena Kremlju u Moldaviji sigurno otvorila vrata Putinu u smislu njegovih planova za rat, on bi se ipak suočio s nekim preprekama, prema Katzu.
"Nisam siguran koliko bi Rusiji bilo lako dovesti veliki broj ljudi i materijala u Moldaviju, čak i da proruska vlada tamo dođe na vlast. Niti sam siguran da bi se čak i proruska vlada u Moldaviji spremno pridružila ratnim naporima Moskve protiv Ukrajine", kazao je Katz.
"Vlade manje predanih NATO partnera mogle bi pogledati situaciju u Moldaviji i zaključiti da nije vrijedno nastaviti pomagati Ukrajincima i da bi trebale vršiti pritisak na Ukrajinu da pregovara pod uslovima koji nisu povoljni", zaključio je američki analitičar.