"Čuvar Evrope"
200

Da li će Poljska uskoro postati vodeća evropska vojna supersila?

B. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Kada je zalutali projektil prošle sedmice pao na poljski pogranični grad i ubio dvoje ljudi, neki evropski čelnici brinuli su se o tome kako će poljska desničarska vlada reagovati.

Dugogodišnje nepovjerenje Poljske prema svemu ruskom i duboka antipatija sadašnje vlade prema Moskvi izazvali su zabrinutost od Brisela do Berlina da bi Varšava mogla učiniti nešto nepromišljeno, stoji u analizi Politica.

Međutim, umjesto da izgube živce, u Varšavi su bili staloženi, stavivši svoje oružane snage u stanje pripravnosti, istovremeno držeći svoje oružje spremnim dok nije postalo jasno što se dogodilo.

"Poljska armija mora biti tako snažna da je sama njena moć dovoljna da odvrati neprijatelje", rekao je poljski premijer Mateusz Moraweicki u susret poljskom Danu nezavisnosti.

Dok Njemačka, tradicionalno ključni američki saveznik u regiji, ostaje okosnica kao logističko središte, beskrajne dileme Berlina o tome kako "uskrsnuti" svoju vojsku i nedostatak strateškog planiranja ometali su njegovu učinkovitost kao partnera.

Dok Njemačka nastavlja raspravljati o detaljima onoga što naziva "Zeitenwende", ili strateškom prekretnicom koju je pokrenula ruska invazija na Ukrajinu, Poljska već ulaže znatna sredstva.

Iz Varšave su saopćili da će povećati ciljanu potrošnju za odbranu s 2,4 posto bruto domaćeg proizvoda na 5 posto. U međuvremenu, Njemačka, koja je prošle godine potrošila oko 1,5 posto BDP-a na odbranu, raspravlja o tome može li održati NATO-ov cilj od 2 posto nakon što iscrpi investicijski fond za odbranu od 100 milijardi eura.

Poljski ministar odbrane Mariusz Błaszczak obećao je u julu da će njegova država imati "najmoćnije kopnene snage u Evropi" i na dobrom je putu da to ostvari.

Poljska već ima više tenkova i haubica od Njemačke i na putu je da ima mnogo veću vojsku, s ciljem od 300.000 vojnika do 2035. godine, u usporedbi sa trenutnih Njemačkih 170.000.

Poljska vojska danas broji oko 150.000 pripadnika, od kojih 30 000 pripada novim snagama teritorijalne obrane osnovanim 2017. godine. To su "vikend" vojnici koji prolaze 16-dnevnu obuku. U početku se na njih gledalo kao na šalu, ali ukrajinski uspjeh u korištenju mobilne milicije opremljene protutenkovskim i protuzračnim projektilima sada čini ideju mnogo razumnijom.

Za razliku od Njemačke, koja se bori da privuče nove trupe, poljska regrutacija privlači veliku pažnju.

"Poljaci imaju mnogo pozitivniji stav prema svojoj vojsci od Njemačke jer su se morali boriti za svoju slobodu. U vojnim krugovima nitko ne dovodi u pitanje kvalitetu poljske vojske.", rekao je Gustav Gressel, bivši austrijski vojni časnik i stručnjak za sigurnost sada u Evropskom vijeću za vanjske odnose.

Međutim, druga je stvar hoće li se poljska vojna moć pretvoriti u politički utjecaj u Europi.

Do sada se to nije dogodilo, velikim dijelom zato što centrističke snage koje dominiraju EU-om ne vjeruju poljskoj vladi, koju kontrolira nacionalistička Stranka prava i pravde (PiS).

Tekuće natezanje između Varšave i Brisela oko onoga što EU vidi kao nepoštivanje demokratskih normi i vladavine prava naštetilo je ugledu zemlje u cijelom bloku.

Poljska je ovog proljeća potpisala ugovor vrijedan 23 milijarde zlota (4,9 milijardi eura) za 250 tenkova Abrams iz SAD-a, brza zamjena za 240 tenkova iz sovjetske ere koji su poslani Ukrajini. Zračne snage su opremljene američkim F-16, a Varšava je 2020. godine potpisala ugovor vrijedan 4,6 milijardi dolara za 32 lovca F-35. Ali fokus njegove nedavne vojne potrošnje bila je Koreja, gdje je potpisao niz ugovora o kupnji tenkova, aviona i drugog oružja.

Do sada je Poljska naručila oružje u vrijednosti od 10 do 12 milijardi dolara iz Koreje Poslovi uključuju 180 tenkova K2 Black Panther, 200 haubica K9 Thunder, 48 lakih jurišnih aviona FA-50 i 218 raketnih bacača K239 Chunmoo.

To je samo korištena oprema. Poljski apetiti za novim oružjem još su veći. Nadopunjujući neposredne isporuke, očekuje se da će Korejci isporučiti ukupno 1000 tenkova K2 i 600 haubica K9 do kraja 2029. godine.

Privlačnost Koreje je u tome što je njihova vojna oprema općenito jeftinija od američkih i evropskih alternativa i mogu je proizvesti u kratkom roku. Kupnje su, naravno, trn u oko snova francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o "strateškoj autonomiji" u kojoj on zamišlja Europu koja se može braniti domaćim, posebno francuskim, oružjem.

U međuvremenu, čini se da Njemačka, pozdravlja vojno jačanje Poljske unatoč teškim bilateralnim odnosima između dviju zemalja i problematičnoj historiji između njih. Berlin smatra Poljsku tamponom koji je odvaja od ruske sfere utjecaja. Što Poljska bude imala više tenkova i vojnika, Njemačka će biti sigurnija.