Da li će Ukrajina zaista dobiti 36 sati primirja: Je li u pitanju iskrena volja ili jeftini trik
"Na osnovu činjenice da veliki broj građana koji ispovijedaju pravoslavlje živi u područjima neprijateljstava, pozivamo ukrajinsku stranu da proglasi prekid vatre i pruži im mogućnost da prisustvuju bogosluženjima na Badnje veče kao i na Dan Rođenja Hristovog", poručili su iz Kremlja.
Nešto ranije, oglasio se i patrijarh ruskih Kiril koji se obratio ukrajinskim i ruskim zvaničnicima te ih je pozvao na uspostavljanje božićnog primirja na području cijele Ukrajine.
Iako je ovo u suštini prva najava primirja od početka sukoba 24. februara 2022. godine, ona je izazvala brojne reakcije kako u Rusiji, ali naročito u Ukrajini gdje su brojni ukrajinski zvaničnici izrazili sumnju u namjere Vladimira Putina.
"Putinova inicijativa je u suštini PR potez koji ima za cilj da pokaže svijetu, a posebno predsjedniku Turske Recepu Tayyipu Erdoganu da je opredijeljen za prekid vatre. Ukrajina to ne želi. Pošto u prirodi nema jednostranih primirja, onda primirja na Božić u stvarnosti neće biti. Rusija će reći da je bila spremna, ali da je Ukrajina prekinula primirje", naglašavaju ukrajinski analitičari.
Inače, povodom ruske najave primirja reagovao je i Ured ukrajinskog predsjednika, prije svega savjetnik Mihail Podoljak koji je Putinovu najavu nazvao ciničnom zamkom.
"Ruska pravoslavna crkva nije autoritet za pravoslavlje u svijetu i djeluje samo kao ratni propagandista. Ruska pravoslavna crkva pozivala je na genocid nad Ukrajincima, podsticala masakre, a i sada insistira na još većoj militarizaciji Rusije. Stoga, izjave o božićnom primirju su cinična zamka i element propagande", poručio je Podoljak.
Osim Podoljaka, povodom najave iz Kremlja oglasio se i sekretar za nacionalnu sigurnost Ukrajine Aleksej Danilov koji je oštro kritikovao ponašanje Putina.
"Kakve veze ima gomila malih đavola iz Kremlja sa hrišćanskim praznikom - Božićem? Ko će povjerovati u gadost koja ubija djecu, pali porodilišta i muči zatvorenike? Prekid vatre? Laži i licemjerje", poručio je Danilov.
Da li će Ukrajina od sutra dobiti prvo primirje od početka rata, saznat ćemo vrlo brzo. Međutim, sudeći prema izjavama zvaničnika sa jedne, ali i druge strane, čini se kako je i dalje mnogo upitnika kada govorimo o ovoj odluci.
Historija pamti slične slučajeve kada su strane u ratovima prekidale neprijateljstva na dan ili više kako bi se obilježio određeni praznik ili blagdan.
Vjerovatno najpoznatiji takav slučaj je onaj iz 1914. godine kada je na Badnje veče ostvareno primirje između britanskih i njemačkih snaga. Umjesto zvukova mitraljeza i bombi, bar na jedan dan čula se tišina, ali i božićne pjesme.
Ipak, sudeći prema trenutnim odnosima između Rusije i Ukrajine, svijet još uvijek ne može biti načisto da li će se najave primirja zaista i ostvariti. Sve će biti poznato od ponoći kada će biti jasno da li će se duž cijele linije fronta i dalje čuti bombe ili pak tišina i pokoja božićna pjesma.