Bliskoistočne napetosti
7

Da li Izrael stoji iza napada dronovima na iransku vojnu tvornicu?

B. R.
Napadnuta vojna tvornica u Isfahanu (Screenshot: Twitter)
Napadnuta vojna tvornica u Isfahanu (Screenshot: Twitter)
Pojedini američki zvaničnici tvrde da je izgledno da Izrael stoji iza jučerašnjeg napada dronom na vojnu tvornicu u Iranu. Iranske vlasti su saopćile da su napadnuta postrojenja u Isfahanu, gradu u centralnom dijelu zemlje te da žrtava nije bilo.
Još ne postoji precizan podatak o tome kolika je šteta pričinjena napadom. Iranski državni mediji su objavili videosnimke na kojima se vidi šta se dešavalo odmah nakon napada. Američki list Wall Street Journal, pozivajući se na neimenovane zvaničnike Sjedinjenih Američkih Država i druge koji su upoznati o napadu, naveo je da Izrael stoji iza napada.

Jedan od zvaničnika, koji je želio ostati anoniman, izjavio je za agenciju Reuters da je Izrael umiješan. Ostali zvaničnici su odbili da komentarišu ovaj napad, uvjeravajući da SAD nisu imale nikakvu ulogu. Ukrajina, koja optužuje Iran da Rusiji isporučuje stotine dronova za agresiju na Ukrajinu, smatra da je ovaj napad povezan upravo s ratom u ovoj zemlji.

"Eksplozivna noć u Iranu. Jesam li vas upozorio", napisao je na Twitteru Mihajlo Podoljak, savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian je kritikovao napad, nazvavši ga kukavičkim i usmjerenim ka stvaranju nesigurnosti. Državna televizija je prenijela izjavu parlamentarca Hosseina Mirzaiea da postoje snažne špekulacije da je Izrael odgovoran za napad.

U Ministarstvu odbrane Izraela se nisu očitovali o tome ko je izvršio napad. Napad se desio u trenutku kada se sumnjalo da su izraelski napadi postali prošlost i nakon što je propao nuklearni sporazum između Irana i svjetskih sila.

Ministarstvo odbrane je saopćilo da je napad izveden trima bespilotnim letjelicama te da su dvije od tri letjelice oborene. Prema navodima ovog ministarstva, treća je udarila u zgradu, uzrokujući manju štetu i niko nije povrijeđen.

Tvornica u Isfahanu je 350 kilometara udaljena od Teherana. Tu se nalazi i velika zračna baza izgrađena za američke avione F-14 te centar za istraživanje i proizvodnju nuklearnog goriva. Na pitanje da li će ovo utjecati na nuklearni program države, ministar Amir-Abdollahian je odgovorio da to ne može utjecati na volju i namjere naučnika da se dobije nuklearna energija za miroljubive svrhe.

Iranska vlada se suočava s izazovima u trenutku kada je njeno obogaćivanje uranijumom najbrže od propasti nuklearnog sporazuma.

Izrael se tereti za niz napada na Iran, među kojima je onaj iz aprila 2021. na podzemno nuklearno postrojenje Natanz. Tom prilikom su oštećene centrifuge ovog postrojenja. Iran je okrivio Izrael za ubistvo njenog nuklearnog stručnjaka Mohsena Fakhrizadeha, koje se desilo 2020.

Kako je objavila Al Jazeera, izraelski zvaničnici rijetko priznaju operacije koje su izvele njene tajne vojne jedinice ili njena obavještajna agencija Mossad.

Iran i svjetske sile su nuklearni sporazum postigle 2015., ali su se SAD 2018., dok je predsjednik bio Donald Trump, povukle iz sporazuma. Pregovori o ovom pitanju su obustavljeni od septembra prošle godine. Teheran je bio spreman ograničiti nuklearni program, a kako bi mu se ublažile sankcije.